Na etapie zakładania stowarzyszenia jednym z wymaganych dokumentów składanych do KRS jest lista członków założycieli stowarzyszenia. Czy zmianę w składzie członków też należy zgłosić?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Nasze stowarzyszenie istnieje od dwóch lat. Niedawno przyjęliśmy 5 nowych członków, a jedna osoba zrezygnowała z członkostwa w stowarzyszeniu. Na jakich formularzach powinniśmy zgłosić tę zmianę do KRS?
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Obowiązek zgłoszenia listy założycieli stowarzyszenia wynika z art. 12 Ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Zakres zmian, które należy zgłaszać do KRS wynika głównie z zapisów Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz z Prawa o stowarzyszeniach.
Stowarzyszenia zobowiązane są zgłaszać m.in. następujące zmiany: adresu stowarzyszenia, nazwy i jego siedziby, zmiany w statucie, w składzie zarządu (w tym zmiany funkcji) oraz komisji rewizyjnej, zmiany adresów do doręczeń członków zarządu.
W przepisach nie ma wymogu zgłoszenia zmiany dotyczącej składu członków stowarzyszenia, co więcej, nie ma też odpowiedniego formularza, na którym można by taką zmianę zgłosić do KRS. Co oznacza, że tych danych nie trzeba zgłaszać do KRS.
Zmiany składu członków nie zgłaszają też stowarzyszenia zwykłe ani kluby sportowe, które rejestrowane są w odpowiedniej ewidencji właściwego starosty.
Oczywiście, każde stowarzyszenie obowiązane jest prowadzić aktualny rejestr swoich członków – jako wewnętrzną dokumentację. Podstawą istnienia stowarzyszeń są bowiem członkowie.
Dane o liczbie członków są niezbędne co najmniej z dwóch powodów:
- Istnienie stowarzyszenia. Dla istnienia stowarzyszenia (zarejestrowanego w KRS oraz dla klubów sportowych) wymaganych jest co najmniej 7 członków, a dla stowarzyszenia zwykłego – 3 członków. Jeśli liczba członków stowarzyszenia będzie niższa – stowarzyszenie może zostać rozwiązane z mocy prawa.
- Ważność głosowania. Niektóre decyzje stowarzyszenia uzależnione są od kworum (minimalnej liczby członków stowarzyszenia obecnych podczas głosowania nad daną sprawą). Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia przy zmianie statutu czy podejmowaniu decyzji w sprawie likwidacji stowarzyszenia.
Stowarzyszenie, zgłaszając do KRS zmiany, które nastąpiły w wyniku głosowania walnego zebrania stowarzyszenia, obowiązane jest dołączyć dowody, które potwierdzają ważność głosowania. Takimi dowodami są np. protokół z zebrania oraz lista obecności – z tych dokumentów wynika, ile aktualnie stowarzyszenia ma członków i czy uchwały dotyczące zgłaszania zmian w stowarzyszeniu są ważne (czy obecna była minimalna liczba członków, ilu członków głosowało i jaki był wynik głosowania).
Odpowiadając na pytanie organizacji pozarządowej:
Podsumowując – do KRS nie zgłasza się zmian w składzie członków stowarzyszenia. Jeśli jednak zmiana w składzie członków stowarzyszenia powoduje też zmianę osób wchodzących do władz (zarządu, czy komisji rewizyjnej), to tylko tę zmianę – czyli w zakresie osób pełniących te funkcje – należy zgłosić.
Jednak stowarzyszenie powinno posiadać w swoich dokumentach aktualną listę członków.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 210)
Art. 12
- Zarząd składa wniosek o wpis stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokołem z wyboru władz stowarzyszenia oraz adresem siedziby stowarzyszenia.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podpisują wszyscy członkowie zarządu.
Art. 21
- Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisu zmiany statutu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla wpisu stowarzyszenia do tego rejestru. Sąd rejestrowy dokonuje wpisu zmian statutu do Krajowego Rejestru Sądowego po stwierdzeniu, że są one zgodne z obowiązującym statutem.
- O wpisie zmiany statutu stowarzyszenia sąd zawiadamia właściwy organ nadzorujący, przesyłając mu odpis postanowienia i tekst jednolity zmienionego statutu.
Ustawa z dnia z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 986)
Art. 53a
Podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1, są obowiązane zgłaszać dotyczące ich informacje wymienione w art. 38, 39, 43, 44, 52 i 53 oraz zmiany tych informacji, niezależnie od obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Art. 9
(…)
3. Jeżeli podmiot wpisywany do Rejestru działa na podstawie umowy lub statutu, do wniosku o jego wpisanie dołącza się umowę lub statut.
4. Do wniosku o wpis podmiotu do Rejestru, wniosku dotyczącego zmiany umowy lub statutu podmiotu wpisanego do Rejestru, działającego na podstawie umowy lub statutu, dołącza się także tekst jednolity umowy lub statutu, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian. Do tekstu jednolitego nie stosuje się przepisów o formie czynności prawnych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.