NGO.pl: Zbliża się (a w zasadzie już trwa) „sezon jednoprocentowy”. To dobry moment, by porozmawiać o statusie organizacji pożytku publicznego. Czy już czas na zmiany?
Gdy uchwalano Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, niektórzy przewidywali, że organizacje pozarządowe wręcz rzucą się, by zdobywać status organizacji pożytku publicznego. Szacowali, że już w pierwszym roku OPP będzie 10 tysięcy, a po kilku lat nawet 40 tysięcy. Życie pokazało co innego – obecnie niecałe 9 tysięcy organizacji posiada status OPP.
OPP – do zmiany, likwidacji czy obrony?
O czym to świadczy?
Czy, jak przekonują niektórzy, o niefunkcjonalności samej idei statusu OPP, z której warto zrezygnować? O tym, że status organizacji pożytku publicznego wiąże się głównie z obowiązkami, a przywilejów przynosi niewiele? Że nawet ten najbardziej znany – a więc możliwość zbierania 1 procenta – w jego obecnym kształcie nie jest wystarczająco nęcący?
A może – jak argumentują inni – tak po prostu musiało być, a status OPP nie jest i nie powinien być dla każdego? Że nie ma co na to narzekać? I że choć być może potrzeba rozmaitych poprawek i zmian, jeśli chodzi o przywileje i obowiązki, to generalnie status OPP spełnił swoją rolę i jako taki nie powinien zniknąć?
Weź udział w debacie!
O tym chcemy porozmawiać w najnowszej debacie portalu ngo.pl. Także Was – działaczy i działaczki organizacji pozarządowych, tych mających status OPP i tych funkcjonujących bez niego – zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Poszukajmy razem odpowiedzi na pytanie: czy z pożytku jest pożytek?