Jaki jest udział Gminy Wrocław w projekcie "Mój zielony DOM"? Czy można traktować ten projekt jako pilotażowy? Na czym polega innowacyjność projektu? Czy realizacje projektowe można uznać za unikalne w skali Wrocławia? Jak Wrocław obchodzi Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia)? - na te i inne pytania z okazji Światowego Dnia Ziemi udziela odpowiedzi Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Zachęcamy do lektury!
Centrum Kształcenia Ustawicznego: - Czy Wrocław może być „zielonym domem”?
Z okazji Światowego Dnia Ziemi rozmawiamy o innowacyjnym projekcie „Mój zielony DOM” z Jarosławem Delewskim, Dyrektorem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Skąd nazwa projektu „Mój zielony DOM”?
Czy Wrocław może być takim „zielonym domem”? Skąd pomysł na realizację projektu?
Jaki jest udział Gminy Wrocław w projekcie?
Głównym wsparciem projektu zostały objęte dzieci i młodzież w wieku od 4 do 19 lat: wychowankowie wrocławskiego Przedszkola nr 58, Szkoły Podstawowej nr 22, Zespołu Szkół nr 4 i Zespołu Szkół nr 24. A co z innymi placówkami? Czy można traktować ten projekt jako pilotażowy?
W Zespole Szkół nr 24 funkcjonuje od trzech lat Leśnicka Wszechnica Naukowa w Gimnazjum Nr 12, w ramach której młodzież gimnazjalna oraz dzieci z okolicznych szkół podstawowych zgłębiają wiedzę w obszarze nauk przyrodniczych, biorą udział w wykładach multimedialnych przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego i Wrocławskiego.
Od dwóch lat w Zespole Szkół nr 24 funkcjonuje szkoła policealna kształcąca w zawodzie florysty włączająca się w popularyzację wiedzy przyrodniczej poprzez otwarte warsztaty florystyczne dla środowiska lokalnego, z kolei Przedszkole nr 58 i Szkoła Podstawowa Nr 22 od dawna aktywnie włączają się w akcje związane z ochroną przyrody. W Zespole Szkół Nr 4 kształci się przyszłych specjalistów w zakresie energii odnawialnej.
Zaletą projektu jest charakter otwarty wielu działań. Już teraz z działań projektowych skorzystały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 24, 51 i 95. Powstające w szkołach projektowych pracownie przyrodnicze i ścieżki będą służyć kolejnym miłośnikom przyrody, pewnie nie tylko z macierzystych szkół.
W trakcie realizacji projektu wiele placówek zgłaszało chęć udziału w zbliżonym przedsięwzięciu. Ich zainteresowanie tematyką proekologiczną podejmowaną przez projekt „Mój zielony DOM” pokazuje chęć trwałego włączenia ekologii przez wrocławskie placówki oświatowe w proces edukacyjny.
Mając ten fakt na względzie, Wydział Edukacji będzie podejmował starania, by za pośrednictwem Wydziału Zarządzania Funduszami aplikować o kolejne środki umożliwiające realizacje podobnych przedsięwzięć. W chwili obecnej biorąc pod uwagę zainteresowanie projektem, jego pierwsze efekty i informacje zwrotne uzyskiwane od bezpośrednich uczestników działań, można uznać, iż ten „ekologiczny pilotaż” jest udany i warto go w przyszłości kontynuować.
Na czym polega innowacyjność projektu „Mój zielony DOM”? Czy realizacje projektowe można uznać za unikalne w skali Wrocławia? A jeśli tak to dlaczego?
Czy to jedyny taki proekologiczny projekt realizowany obecnie z ramienia Wydziału Edukacji/Gminy Wrocław?
- „Przyroda – a to ciekawe!” – projektu powstałego z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza,
- wyjazdów edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej,
- programów edukacji ekologicznej,
- kampanii Nasz Czysty Wrocław,
- projektu „Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci”,
- zajęć dydaktyczno-edukacyjnych we wrocławskim ZOO w ramach „ZOO Edukacji”.
Różnorodny i innowacyjny charakter podejmowanych działań edukacyjnych gwarantuje bezpośrednie dotarcie do najmłodszych odbiorców, a pośrednio także do wielu mieszkańców Wrocławia.
Jak Wrocław obchodzi Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia)?
Działania w ramach akcji sprzątania swojej najbliższej okolicy potrwają od 20 do 24 kwietnia. Podczas jej trwania Ekosystem – miejska spółka zajmująca się gospodarowaniem odpadami i sprzątaniem miasta – dostarczy chętnym do udziału w niej szkołom, przedszkolom oraz innym jednostkom worki do segregacji śmieci, rękawiczki i ulotki, a także zorganizuje odbiór odpadów ze wskazanego miejsca.
A z najbliższych wydarzeń otwartych szczególnie polecamy uwadze:
- Otwarty Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej – dn. 22 kwietnia 2015,
- Ekopiknik na terenie Przedszkola 58 – dn. 22 maja 2015.
Źródło: strona projektu