Według prognoz ONZ* do 2050 r. obszary zurbanizowane będą zamieszkiwane przez 66% ludności, a między 2010 a 2025 r. 600 największych miast świata wygeneruje również blisko 2/3 światowego PKB**. W obliczu tych trendów włodarze miast stają przed wyzwaniem wdrażania inteligentnych rozwiązań, które pozwolą skutecznie zarządzać coraz szybciej powiększającymi się metropoliami.
Wśród polskich samorządów, które zdecydowały się na takie działania znalazła się Warszawa: za pośrednictwem platformy „Otwarta Warszawa”, bazującej na technologiach Microsoft, mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać swoje pomysły na zmiany w obszarach, takich jak przestrzeń miejska, kultura, rekreacją czy tożsamość miasta.
Wdrożona przez stolicę platforma „
Otwarta Warszawa” działa na zasadzie crowdsourcingu, czyli procesu, polegającego na zadawaniu określonych pytań szerokiemu gronu odbiorców, którzy wyrażają swoje opinie i biorą udział w rozwiązywaniu danego problemu. W początkowej fazie projektu Urzędu m.st. Warszawa zdefiniował obszary badania i stworzył listę pytań do obywateli. Następnie firma MillionYou uruchomiła platformę, na której pytano mieszkańców o możliwości ulepszenia poszczególnych sfer funkcjonowania miasta. Do tej pory za pośrednictwem platformy zostało zgłoszonych ponad 600 pomysłów w 26 obszarach tematycznych.
„Trudno obecnie wyobrazić sobie metropolię, która ignoruje głos swoich mieszkańców i nie włącza ich w proces kształtowania otaczającej przestrzeni. To przecież mieszkańcy – poprzez naturalną znajomość miasta – intuicyjnie czują, jakie rozwiązania będą dla danego miejsca najkorzystniejsze. Dzięki platformie Otwarta Warszawa mieszkańcy stali się siłą, która kreuje realne zmiany w przestrzeni miasta, rekreacji i kulturze" – podkreślił Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Po zakończeniu każdego cyklu pytań wyłaniane są najlepsze pomysły. Zostają one nie tylko nagrodzone, ale też wprowadzone w życie, dzięki czemu warszawiacy mają realny wpływ na to, co dzieje się z ich miastem. Wyróżniono 24 inicjatywy, które zostały już przekazane do realizacji do odpowiednich jednostek miasta. Wśród nagrodzonych pomysłów znalazła się m.in. inicjatywa „odebrania” placu Narutowicza samochodom i zamiany go w lokalne miejsce spotkań mieszkańców. Nagrodzono również pomysł uzupełnienia siłowni plenerowych i parków o drążki i hamaki.
„Zależy nam na tym, aby warszawiacy w końcu uwierzyli we własną moc sprawczą” – komentuje Marta Małachowska z firmy MillionYou. „Marzy nam się, aby nasz projekt zmienił podejście mieszkańców do miasta. Lubimy dużo narzekać, ale za tym narzekaniem nie zawsze idą konkretne działania – my chcemy to zmienić”.
W przetwarzaniu danych zbieranych za pośrednictwem platformy „Otwarta Warszawa” wykorzystywane jest rozwiązanie Microsoft Azure, pozwalające na bezpieczne magazynowanie zebranych informacji oraz zarządzanie dużym ruchem użytkowników. Azure zapewnia także szybsze działanie, realizację większej liczby zadań oraz oszczędność pieniędzy.
Firma wspiera inteligentny rozwój miast również w ramach globalnej inicjatywy Microsoft CityNext, która stanowi platformę dyskusji na temat roli technologii w modernizacji miejskiej infrastruktury, ochronie zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, a także rozwoju gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Przyłączając się do inicjatywy
CityNext, metropolie, firmy i obywatele mogą korzystać z rozległej sieci Microsoft Partner Network, która zrzesza ponad 430 000 specjalistów w zakresie technologii z całego świata.
„Kolektywna mądrość mieszkańców i ich perspektywa postrzegania miasta to najcenniejsza informacja, jaką mogą dysponować włodarze, by uczynić miasta jeszcze bardziej przyjaznymi i inteligentnymi. Cieszę, że to właśnie dzięki technologiom Microsoft mieszkańcy Warszawy, mogą wspólnie zmieniać swoje miasto na lepsze. Jestem również przekonany, że dzięki inicjatywie Microsoft CityNext kolejne miasta będą mogły wpisać się w ideę inteligentnych metropolii” – podkreślił Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
Projekt „Otwarta Warszawa” wspiera 56 partnerów, w tym instytucje kulturalne, fundacje, stowarzyszenia, inicjatywy opiniotwórcze. Zaangażowanych zostało także 50 ekspertów z różnych dziedzin.
O stołecznym projekcie, a także wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w metropoliach na całym świecie, już wkrótce będą debatować liderzy biznesu oraz decydenci polskich i europejskich miast podczas
Smart City Forum w Warszawie. To dwudniowe wydarzenie (18-19 lutego 2015 r.) stanie się ważną platformą dialogu szerokiego grona interesariuszy oraz pozwoli na wymianę doświadczeń dotyczących rozwoju inteligentnych miast w Polsce. Podczas bloku tematycznego Microsoft zostaną m.in. zaprezentowane innowacyjne rozwiązania na przykładzie Barcelony oraz Warszawy.