Czy siódemka okaże się szczęśliwa? Stowarzyszenia rejestrowe po 20 maja
Do założenia stowarzyszenia i zarejestrowania go w Krajowym Rejestrze Sądowym potrzeba 7 osób. Statut, który napiszą zakładający stowarzyszenie, nie będzie wysyłany do kontroli starosty, co powinno znacznie przyspieszyć procedurę zakładania NGO. Zobacz, co jeszcze ułatwia pracę społecznikom po wejściu w życie nowelizacji ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
7 osób. W Polsce kontrowersyjne, w Europie standardowe
Ze zmian, które dotyczą stowarzyszeń rejestrowych, zmniejszenie wymaganej liczby członków, to zmiana najważniejsza oraz symboliczna. Polskie przepisy upodobnią się w tym zakresie do przepisów innych krajów europejskich. 7 osób to kopia rozwiązań niemieckich, które działają już… 100 lat. Inne kraje wymagają nawet mniejszej liczby członków (wyjątek stanowi Grecja).
Mimo że stare przepisy – żądające co najmniej 15 osób – wyróżniały nas (negatywnie) na tle europejskich prawodawstw, to i tak omawiana tu zmiana spotkała się z krytyką. Wskazywano, że kilka osób to za mało, żeby działania takiej grupy nazwać społecznymi. Przewidywano również trudności w tworzeniu wymaganych organów - zarządu i organu kontroli wewnętrznej – zakładając bezpodstawnie, że każdy z nich musi mieć po trzech członków (a to miałoby powodować, że w 7-osobowym stowarzyszeniu prawie wszyscy są w organach, co również a priori postrzegano jako naganne).
Zmiana w ustawie dotyczy tylko liczby osób – wymaganej liczby członków założycieli. Natomiast warunki, jakie muszą spełnić członkowie założyciele, pozostały niezmienione. Dotyczy to zarówno kwestii obywatelstwa i miejsca zamieszkania, jak i możliwości przystępowania do stowarzyszeń osób małoletnich (zobacz: Zakładam stowarzyszenie po 20 maja 2016).
W KRS – dużo, czy tylko trochę szybciej?
Autorzy nowelizacji chcieli ułatwić i przyspieszyć rejestrację stowarzyszeń. Dlatego w maju 2016 r. z ustawy zniknął 3-miesięczny termin na rozpoznanie wniosku o rejestrację stowarzyszenia. To powoduje, że zastosowanie będzie miał termin zapisany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednak termin 7-dniowy, zapisany w art. 20a ustawy o KRS, postrzegany jest często, szczególnie przez tych, którzy mają się do niego stosować, czyli przez sędziów i referendarzy, jako termin instrukcyjny. To oznacza (w uproszczeniu), że sąd stara się terminu trzymać, ale też jego przekroczenie nie rodzi poważniejszych konsekwencji.
Wynagradzanie pracy członków stowarzyszeń
Wejście w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach rozwiewa wątpliwości co do możliwości wynagradzania osób pracujących w stowarzyszeniach, również tych, które są członkami organizacji i zasiadają w ich władzach. Przepisy w brzmieniu po 20 maja 2016 r. wskazują, że możliwe jest wynagradzanie również członków zarządu.
W związku z zarządem pojawia się też nowy obowiązek – konieczność wyznaczenia osoby, która będzie podpisywać umowy z członkami zarządu. Ustawa wskazuje: "W umowach między stowarzyszeniem a członkiem zarządu oraz w sporach z nim stowarzyszenie reprezentuje członek organu kontroli wewnętrznej wskazany w uchwale tego organu lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zebrania członków (zebrania delegatów)."
Zobacz też:
W PORADNIKU
INFOGRAFIKI
WYBRANE WIADOMOŚCI
AKTY PRAWNE w poradnik.ngo.pl
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)