Czy poznaniacy zobaczą i usłyszą nietoperze?
Propozycja programu edukacyjnego „Nocne życie fortów”, kierowanego głównie do mieszkańców Poznania, zakwalifikowała się do finału ogólnokrajowego konkursu grantów jednej z dużych polskich firm. Jeśli uzyska wystarczające wsparcie internautów, poznaniacy po raz pierwszy będą mieli możliwość osobiście poznać – zobaczyć i posłuchać nietoperze, których aż 18 gatunków można spotkać w stolicy Wielkopolski.
Projekt zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” to jedyna propozycja z Poznania, która zakwalifikowała się do finału konkursu w kategorii Mikrograntów. Choć fortyfikacje poznańskie to jedna z najważniejszych krajowych ostoi nietoperzy, większość poznaniaków nigdy nie miała okazji przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska. Przez miłośników architektury militarnej są one czasem traktowane jako utrudnienie w udostępnianiu turystycznym obiektów, a z powodu skrytego sposobu życia, niektórzy wręcz powątpiewają w ich obecność w fortach.
Przyrodnicy-eksperci z PTOP „Salamandra” chcą zmienić tę sytuację W ramach projektu planują przeprowadzić serię wieczornych spotkań, podczas których nie tylko będą opowiadać o nietoperzach, ale przede wszystkim umożliwią wszystkim zainteresowanym zobaczenie oraz usłyszenie tych zwierząt, swobodnie latających i żerujących w niezwykłej scenerii fortów. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu (np. noktowizorów, detektorów ultradźwięków) który zostanie zakupiony z grantu, możliwe będzie podsłuchiwanie niesłyszalnych dla człowieka głosów nietoperzy i oglądanie zwierząt w locie bez ich płoszenia. To całkowicie nowy, niezwykły sposób na interesujące spędzenie wieczoru i zwiedzanie fortyfikacji.
By plan się ziścił i projekt „Nocne życie fortów” otrzymał grant, musi zakalikować się co najmniej na siódme miejsce w swojej kategorii. Konieczne jest do tego silne wsparcie w głosowaniu internetowym. Glosować można raz dziennie do 17 maja włącznie. Zapraszamy wszystkich pełnoletnich, ciekawych świata internautów do codziennego głosowania!
Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"