Czy nadszedł czas na sprawiedliwą transformację systemu żywnościowego w UE?
Jeśli pasjonujesz się sprawiedliwością żywnościową, prawami zwierząt lub przyszłością zrównoważonej polityki w UE, tej rozmowy nie możesz przegapić!
Zmiany po wyborach europejskich
Podczas rozmowy dokładnie zbadamy, czy nowy skład Parlamentu Europejskiego może sygnalizować bardziej postępowe podejście do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego na szczeblu unijnym. Zastanowimy się, na ile pierwsza sesja plenarna Parlamentu dostarczyła wskazówek co do przyszłych kierunków legislacyjnych w zakresie systemu żywnościowego. W szczególności omówimy, jakie wrażenia wywołały proponowane przepisy oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla kształtowania polityki żywnościowej w Europie.
Naszą gościnią będzie Olga Kikou – Dyrektorka ds. Rzecznictwa w Europejskim Instytucie Prawa i Polityki Zwierząt. Posiada udokumentowane osiągnięcia w skutecznej współpracy z decydentami UE, zbudowała silną sieć kontaktów w instytucjach unijnych i społeczeństwie obywatelskim na przestrzeni dwóch dekad.
Olga jest zastępczynią przedstawiciela Komitetu Obywatelskiego dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, jedynej EIO, która uzyskała pozytywne zobowiązanie od Komisji Europejskiej, a jej wkład był kluczowy dla sukcesu tej inicjatywy. Ma ponad 25 lat doświadczenia w rzecznictwie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz szeroki zakres zainteresowań i ekspertyzy, od promowania spraw związanych ze zwierzętami po wspieranie udziału obywateli w działaniach na rzecz sprawiedliwości społecznej i kwestii ekologicznych. Olga posiada doktorat z socjologii uzyskany na Uniwersytecie Massachusetts.
Oprócz tego, podczas tej rozmowy skoncentrujemy się na identyfikacji głównych wyzwań, które mogą utrudniać wprowadzenie bardziej postępowej legislacji w przyszłości. Przyjrzymy się również przyczynom, dla których niektóre państwa członkowskie opierają się przyjęciu ambitniejszych i bardziej progresywnych przepisów w obszarze transformacji systemu żywnościowego. W kontekście tych wyzwań zastanowimy się, jakie kroki mogą zostać podjęte, aby przezwyciężyć te przeszkody i przyspieszyć realizację celów zrównoważonego rozwoju w ramach Unii Europejskiej.
Źródło: Green REV Institute