Czy można rozliczyć w sprawozdaniu finansowym fakturę barterową?
Organizacje pozarządowe zawierają niekiedy umowy barterowe z różnymi podmiotami. Czy można je uwzględnić w finansowym rozliczeniu dotacji, która otrzymano na realizację zadania publicznego od samorządu? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy w sprawozdaniu finansowym można rozliczać faktury tzw. barterowe?
Warto przypomnieć, że organizacja może wystawić i przyjąć fakturę lub rachunek barterowy, tylko jeśli prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego lub działalność gospodarczą. Inna ważną sprawą jest VAT – jeśli jedna strona umowy barterowej jest jego płatnikiem, a druga nie, musi być odprowadzony podatek VAT naliczony od kwoty będącej przedmiotem umowy. Warto też pamiętać, że działania reklamowe nie mieszczą się w sferach pożytku publicznego, zatem nie mogą być przedmiotem działalności odpłatnej, a jedynie gospodarczej.
Taki sposób wymiany usług lub towarów może być uwzględniony w części „wkład rzeczowy” lub „opis działań”, lecz nie w budżecie (kosztorysie) projektu.
W budżecie bowiem można wpisywać tylko planowane wydatki, które będą pokrywane z dotacji lub innych źródeł oraz (jeśli ogłoszenie konkursowe to przewiduje) wycenę pracy wolontariuszy. Na etapie sprawozdania można przedstawić tylko i wyłącznie takie faktury, które zostały przez organizację opłacone, w terminie zawartym w umowie (termin zapłaty podaje się w ostatniej kolumnie tabeli „Zestaw faktur”). Jeśli dojdzie do kontroli takiego sprawozdania urzędnik ma prawo poprosić organizację o przedstawienie dokumentów źródłowych (faktur, rachunków, umów) oraz potwierdzenia ich zapłaty.
Na fakturach barterowych zazwyczaj przy sformułowaniu „forma płatności” widnieje „barter” zamiast „gotówka” czy „przelew”. Nie ma też możliwości przedstawienia potwierdzenia tego, że została ona opłacona, ponieważ nie doszło do przepływu finansowego. Dlatego też faktura taka nie może być rozliczana jako wydatek poniesiony w związku z realizacją zadania, na które organizacja otrzymała dotację.
Źródło: CKS