Obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dotacje udzielane przez Urząd m.st. Warszawy jest „Oświadczenie oferenta o nieposiadaniu zobowiązań względem m.st. Warszawy”. Składa się ono z trzech punków. Czy dopisanie dodatkowych pozycji jest błędem formalnym? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Komentarz warszawa.ngo.pl:
Wniosek o dotację z samorządu, zwany oficjalnie „ofertą”, jest składany na formularzu, którego wzór został w prowadzony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Na końcu formularza znajduje się oświadczenie organizacji składającej ofertę o tym, że zadanie publiczne (czyli projekt), opisany w ofercie, mieści się w sferze działania ich organizacji. Ponadto organizacja oświadcza w ty miejscu, że przestrzega Ustawy o ochronie danych osobowych oraz informuje, czy zamierza pobierać opłaty od adresatów i czy zalega ze składkami do US i ZUS. Organizacja oświadcza ponadto, że wszystkie dane podane przez nią w ofercie są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym.
Samorządy nie mogą modyfikować formularza oferty, a opisane wyżej oświadczenie nie zawiera informacji o tym, czy organizacja ma uregulowane zobowiązania względem samorządu. Dlatego (zgodnie z procedurą konkursową obowiązującą od 30 października 2012 r.) Urząd m.st. Warszawy wymaga od organizacji pozarządowych ubiegających się o dotacje złożenia jeszcze jednego oświadczenia: „Oświadczenia oferenta o nieposiadaniu zobowiązań względem m.st. Warszawy”. W oświadczeniu tym organizacje muszą zadeklarować, czy mają zaległości wobec Urzędu z tytułu:
- podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego oraz podatku od środków transportowych;
- najmu lub bezumownego zajmowania lokalu użytkowego lub gruntu
- użytkowania wieczystego lub dzierżawy gruntu.
Uwaga:
Jeśli organizacja ma zaległości, o których mowa powyżej, musi dołączyć do oświadczenia krótką informację o zaległościach (wysokość zaległych kwot oraz przyczyny ich powstania).
Jeśli organizacja pozarządowa ubiegająca się o dotację chciałaby coś dodatkowo zadeklarować może, zamiast dodawać punkt do formularza tego oświadczenia, załączyć dodatkowe oświadczenie.
Podstawa prawna:
Zarządzenie nr 3463/2012 w sprawie określenia trybu ogłaszania, przeprowadzania i ogłaszania wyników otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych finansowanych lub współfinansowanych ze środków z budżetu m.st. Warszawy w biurach Urzędu.st. Warszawy i wydziałach dla dzielnic m.st. Warszawy oraz trybu rozliczania przyznanych dotacji i kontroli realizowanych zadań publicznych, tzw. procedurę konkursową
Źródło: Centrum Komunikacji Społecznej