„MOJA MAŁA OJCZYZNA” to tytuł projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który od lipca 2009 do lutego 2010 był realizowany w gimnazjum w Krzesku – Królowa Niwa przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku.
Tradycje ludowe
Pierwszym etapem projektu były przygotowania dziesięciu chętnych uczestników do występu w tradycyjnych, wiejskich dożynkach w Krzesku – Królowa Niwa. 23 sierpnia 2009 roku wystąpili oni w uroczystościach, które są podziękowaniem rolników za zebrane plony, a także okazją do integracji mieszkańców. Młodzież zaprezentowała zgromadzonym program artystyczny, który nawiązywał do tradycji ludowych. Uczniowie byli przygotowywani pod kierownictwem pań: Barbary Koczkodaj i Ewy Jurkowskiej. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem i został nagrodzony licznymi brawami.
Występ uczestników projektu został połączony z występem realizatorów innego projektu Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, pt.: „W mojej małej ojczyźnie – edukacja regionalna”, który był realizowany w 2009 r. w szkole podstawowej w Krzesku – Królowa Niwa. Oprócz programu artystycznego dzieci zaprezentowały również inne efekty swojej pracy nabyte podczas projektu. Były to m.in. dane statystyczne, dotyczące gminy Zbuczyn opracowane w postaci diagramów, a także zdjęcia z rajdów, wycieczek i „Zielonej szkoły”.
– Staramy się, aby wszystkie przewidziane dla uczestników zajęcia, poprzez swoją atrakcyjność i niepowtarzalność, podniosły nie tylko poziom wiedzy uczestników o naszej małej ojczyźnie, ale również przyczyniły się do wzrostu ich kompetencji kluczowych z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i przyrodniczych – podkreśla pracująca przy projekcie Anna Pomikło. – Dlatego też uczniowie najpierw brali udział w przygotowywaniu lokalnego święta plonów, uczyli tradycyjnych pieśni ludowych i zwyczajów. Dożynki były ciekawym wprowadzeniem do tego, co czekało gimnazjalistów już w roku szkolnym.
Rozpoznanie terenu
Uczestnicy projektu poznawali Krzesk i okolice w różnorodny sposób. Poza zajęciami pozalekcyjnymi, uczniowie zdobywali wiedzę na rajdach rowerowych po najbliższej okolicy, wycieczkach do Siedlec i Warszawy. Owocem tych przedsięwzięć jest bogata dokumentacja fotograficzna pomników przyrody, zabytków i miejsc pamięci narodowej oraz opracowania danych statystycznych dotyczących wybranych miejscowości gminy Zbuczyn. Z pomocą map topograficznych, planów miejscowości, prasy lokalnej i Internetu biorący udział w projekcie przedstawiali wyniki swojej pracy, poprzez prezentacje multimedialne, albumy, postery, itd.
– Podczas realizacji projektu uczniowie spotykali się z ludźmi, których wiedzę i zaangażowanie dla lokalnej społeczności nie sposób przecenić. To dzięki wspomnieniom takich ludzi, jak Henryk Borkowski czy pani Pasiak, wdowa po zasłużonym Janie Pasiaku, wiedza uczestników o historii ich małej ojczyzny stała się jeszcze bogatsza. „Historia, czasem tragiczna, ale ucząca miłości do ojczyzny, jest bliższa, niemal namacalna” – ocenia Ewa Krypa nauczycielka pracująca przy projekcie.
Na podsumowanie
Głównym celem projektu ,,MOJA MAŁA OJCZYZNA” było pobudzenie aktywności uczniów Gimnazjum w Krzesku- Królowa Niwa na rzecz zdobywania wiedzy w zakresie nauk ścisłych, humanistycznych i przyrodniczych, dotyczącej tematyki regionu, w którym żyją. „Wszystkie cele i rezultaty, które były zakładane zostały osiągnięte. Projekt na pewno wpłynął na motywację młodzieży do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej. Był też ciekawym i niezapomnianym wydarzeniem w życiu wspólnoty lokalnej, uczestników i realizatorów projektu” – stwierdza Hubert Pasiak – prezes stowarzyszenia.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.
Źródło: Stowarzyszenie Boris