Czy III sektor rzeczywiście liczy się z potrzebami społeczności, do których kieruje swoją ofertę?
Na to pytanie postara się odpowiedzieć partnerstwo zajmujące się obszarem – Działania na rzecz upodmiotowienia grup, dla których działają organizacje i realizacji zasady pomocniczość. Partnerstwo Tematyczne nr 11 Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego inicjuje Fundacja RC z Gdańska. Do pracy w partnerstwie zachęcamy poprzez ankietę na stronie http://goo.gl/forms/n9xA7D6VF8. Pierwsze spotkanie partnerstwa na początku 2016 roku.
Od ponad półtora roku trwają prace nad STRATEGICZNĄ MAPĄ DROGOWĄ ROZWOJU SEKTORA OBYWATELSKIEGO. Fundacji RC przypadł zaszczyt zainicjowania partnerstwa tematycznego w Priorytecie 2 – Lepsza jakość życia i włączenie społeczne w obszarze interwencji 11 – Działania na rzecz upodmiotowienia grup, dla których działają organizacje i realizacji zasady pomocniczość.
To niezwykle ważne zagadnienie dotyczy dosłownie wszystkich organizacji pozarządowych w Polsce. Od zawsze działamy bowiem dla społeczności zarówno tych lokalnych, regionalnych a niekiedy ogólnopolskich. Od zawsze ważny jest dla nas głos ludzi, do których kierujemy naszą ofertę i to nie zależnie od tego, czy dotyczy ona zagadnień hobbistycznych, klubowych, edukacji, wsparcia pomocowego lub rzeczniczego.
Ale czy na pewno? Czy zawsze stosujemy zasadę pomocniczości – tyle wsparcia / ingerencji / działań ile środowisko, do którego kierujemy ofertę wymaga z uwzględnieniem jego samodzielności i suwerenności?
Praca partnerstwa tematycznego ma tą sprawę zdiagnozować i wypracować mechanizmy które pozwolą upodmiotowić obywateli dla których pracujemy a z zastosowaniem zasady pomocniczości włączyć ich maksymalnie w nasze działania. Nam – III Sektorowi – pozwoli to jeszcze lepiej zbudować ofertę w oparciu o potrzeby Polaków.
Źródło: Fundacja RC