Czy Gniazdo jest lokalem Ostatniego Pokolenia i ile kosztuje miesięcznie?
W obliczu pojawiających się pomówień chcemy przedstawić fakty dotyczące naszej działalności oraz współpracy z innymi organizacjami. Nasz lokal przy ul. Kruczej w Warszawie został wynajęty w 2022 roku przez Fundację Aktywizmu Klimatycznego, w postępowaniu konkursowym „Lokal na kulturę”, zorganizowanym przez Dzielnicę Śródmieście.
Proces ten był transparentny, a decyzję o przyznaniu lokalu podjęła komisja, w skład której wchodzili pracownicy urzędu oraz eksperci wskazani przez śródmiejskie organizacje pozarządowe. Było to na długo przed powstaniem ruchu Ostatnie Pokolenie czy nawet planami jego założenia.
Miesięczna stawka czynszu za metr kwadratowy to preferencyjne 16,50 zł + VAT, oznacza to, że płacimy miesięcznie 3 243,76 złotych. Należy do tego doliczyć takie opłaty, jak koszty wody, wywóz śmieci, ogrzewanie. Suma tych kosztów w listopadzie bieżącego roku wyniosła 7 830,56 złotych.
Miasto nie dokłada do naszej działalności ani złotówki, pokrywa koszty utrzymania lokalu na rachunek wspólnoty mieszkaniowej, niższe niż suma, którą pobiera od nas. Mamy świadomość, że wynajmując go komercyjnie zrobiłoby zdecydowanie więcej, jednak wspieranie sieci pozarządowych instytucji społecznych jest nie mniej ważnym zadaniem samorządu niż zarabianie na wynajmie.
Preferencyjne stawki czynszowe są standardem nie tylko dla organizacji pozarządowych ale też biur poselskich czy partyjnych. Na takich warunkach funkcjonuje w Warszawie prawie 900 lokali. Dlatego trudno inaczej niż z ironią potraktować wypowiedzi Sławomira Mentzena, gdy tuż za rogiem wynajmuje on wielki lokal na Pięknej (nie wspominając o zabytkowej, luksusowej kamienicy na Noakowskiego, gdzie znajduje się biuro Krzysztofa Bosaka), płacąc też stawkę preferencyjną, temu samemu Trzaskowskiemu. Czy zatem Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta, finansuje swojego oponenta?
Gniazdo jest naszą oddolną inicjatywą. Jej celem jest tworzenie przestrzeni edukacyjnej i integracyjnej dla mieszkańców Warszawy, która wspiera ich w zrozumieniu problemów i wyzwań dotyczących zmiany klimatu i degradacji środowiska naturalnego, umożliwia im włączenie się do naszych działań, ale także daje przestrzeń wszystkim bezprzemocowym ruchom klimatycznym, aby miały swoje miejsce pracy, spotkań, integracji i organizacji wydarzeń.
Od samego początku Gniazdo tworzą przede wszystkim trzy inicjatywy – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion i Rodzice dla Klimatu. Jednocześnie łączymy siły z wieloma ruchami i organizacjami, takimi jak Ostatnie Pokolenie, Greenpeace Polska, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Centrum Ochrony Mokradeł, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Wschód, Mozaika Klimatyczna, Animal Rebellion, Green Rev Institute, Polska Zielona Sieć, Green European Foundation i inne. Każda z tych organizacji i inicjatyw korzysta z naszej przestrzeni na takich samych warunkach, z poszanowaniem wypracowanych wspólnie zasad i przepisów prawa.
Współtworzymy platformę, która jest w stanie łączyć i budować relacje pomiędzy różnymi ruchami i organizacjami działającymi na rzecz klimatu – często drastycznie różniącymi się formami działania, ale podzielającymi wspólne cele. Jest więc i będzie tutaj miejsce dla Ostatniego Pokolenia. Nie zamierzamy tego zmieniać. To miejsce powstało dokładnie po to, aby także takie ruchy gościć i bez tego nie ma sensu bytu.
Wspieramy oddolne ruchy, zapewniając im zaplecze do działań, czasem takich jak organizacja zbiórek, ale nie wpływamy na ich decyzje. Szanujemy ich niezależność, a nasza rola jest wyłącznie pomocnicza. Refundujemy zgodne z prawem wydatki na podstawie przedstawionych faktur do wysokości zebranych środków.
Pragniemy podkreślić, że Ostatnie Pokolenie i inne współpracujące z nami grupy są niezależnymi podmiotami, co oznacza, że nie koordynujemy ani nie ingerujemy w ich decyzje. Łączenie nas bezpośrednio z ich działaniami jest wprowadzaniem w błąd. Nie możemy pozostać obojętni na nagonkę, jaka ostatnio dotknęła wszystkie nasze ruchy. W obliczu kryzysu klimatycznego każda inicjatywa, która działa bez przemocy i na rzecz lepszej przyszłości, zasługuje na zrozumienie, wsparcie, uwagę, a nie demonizację. Próby zdyskredytowania ludzi, których działania wynikają z troski o przyszłość, odwracają uwagę od realnych problemów i odpowiedzialności polityków za kryzys klimatyczny.
Zamiast manipulować faktami i szerzyć nieprawdziwe informacje, zachęcamy więc do otwartej debaty na temat działań koniecznych do walki ze zmianą klimatu i zapraszamy do współtworzenia jej w naszych przyjaznych dla wszystkich murach.