Czy Fundusze Norweskie to środki publiczne? Wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, 13 listopada 2020 r., wydał wyrok w sprawie skargi złożonej przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przeciw Fundacji im. Stefana Batorego. Fundacja im. Stefana Batorego została tym wyrokiem zobowiązana do odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie podziału środków z Funduszy Norweskich. Fundacja zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do NSA.
Skarga, złożona przez Instytut Ordo Iuris w lutym 2018 r. dotyczyła bezczynności w ujawnieniu wymaganej prawem informacji publicznej na temat sposobu podziału pieniędzy z Funduszy Norweskich.
Wyrok rozstrzyga, że Fundacja im. S. Batorego ma, w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, rozpatrzyć wniosek Fundacji Ordo Iuris o udostępnienie materiałów z prowadzonego przez Fundację im. S. Batorego w latach 2013-2016 programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tzw. Funduszy EOG.
Eksperci Instytutu Ordo Iuris w sierpniu 2017 r. zwrócili się do Fundacji im. S. Batorego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Instytut domagał się przede wszystkim informacji na temat prac nad przyznawaniem dofinansowania poszczególnym projektom, zakresu obowiązków poszczególnych ekspertów biorących udział w tej procedurze, dokładnego jej przebiegu i zastosowanych kryteriów oceny.
Fundacja Batorego odmówiła udzielenia informacji, twierdząc że Fundusze Norweskie nie stanowią środków publicznych, więc jako ich operator nie ma podstawy prawnej do ujawniania żądanych informacji.
W wyroku z 13 listopada 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że kwestia wydatkowania środków z funduszy EOG stanowi informację publiczną. Fundacja im. S. Batorego została zobowiązana do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Instytut Ordo Iuris domaga się od Fundacji im, Stefana Batorego m.in. treści umów między Fundacją Batorego a firmami i osobami fizycznymi zawieranych w ramach podziału funduszy, ujawnienia nazwisk, wysokości wynagrodzenia i zakresu obowiązków członków gremium dokonującego wyboru projektów uzyskujących dofinansowanie oraz ekspertów uczestniczących w ocenie projektów, podania dokładnych kryteriów przyznawania funduszy.
Spór toczy się od trzech lat. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 4 grudnia 2018 r. przyznał rację Fundacji im. S. Batorego i oddalił skargę Fundacji Ordo Iuris. Fundacja Ordo Iuris odwołała się od tego wyroku do NSA. Obecnie to Fundacja im. Stefana Batorego nie zgadza się z wyrokiem WSA i w swoim oświadczeniu zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do NSA.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.