Członkowie NGO Forum „Razem” opublikowali „Dobrowolne wytyczne dotyczące charakteru umów partnerskich”
„Dobrowolne wytyczne” są efektem pracy Grupy Roboczej ds. Partnerstwa, powołanej w ramach Forum w marcu 2023. Grupa Robocza została powołana w odpowiedzi na „List otwarty do międzynarodowych darczyńców i organizacji, które chcą pomóc ukraińskim uchodźcom w Polsce”, opublikowany przez polskie lokalne/krajowe organizacje pozarządowe w październiku 2022 r.
NGO Forum „Razem” – tworzące przestrzeń do wielostronnej współpracy dla organizacji non-profit działających w obszarze migracji i integracji, umożliwiając współtworzenie rozwiązań dla osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym w Polsce oraz dla polskiego społeczeństwa – niniejszym prezentuje „Dobrowolne wytyczne dotyczące charakteru umów partnerskich” pomiędzy międzynarodowymi a lokalnymi/krajowymi organizacjami pozarządowymi.
„Dobrowolne wytyczne” są efektem pracy Grupy Roboczej ds. Partnerstwa, powołanej w ramach Forum w marcu 2023. Grupa Robocza została powołana w odpowiedzi na „List otwarty do międzynarodowych darczyńców i organizacji, które chcą pomóc ukraińskim uchodźcom w Polsce”, opublikowany przez polskie lokalne/krajowe organizacje pozarządowe w październiku 2022 r. oraz na szersze dyskusje wokół wyzwań związanych z wdrażaniem lokalizacji pomocy humanitarnej w Polsce. „Dobrowolne wytyczne dotyczące charakteru umów partnerskich” są wynikiem serii comiesięcznych pogłębionych dyskusji – z zapewnionym tłumaczeniem symultanicznym polsko-angielskim – na tematy poruszone w Liście, a następnie wybrane jako najpilniejsze do zbudowania lepszej współpracy organizacji pozarządowych, aktywnych w odpowiedzi humanitarnej na eskalację wojny w Ukrainie.
- Podstawowa Dobrowolna Wytyczna Dotyczące Transparentności i Wzajemnego Szacunku
- Dobrowolna Wytyczna Dotyczące Należytej Staranności
- Dobrowolne Wytyczne Dotyczące Cykli Finansowania
- Dobrowolne Wytyczne Dotyczące Kosztów Ogólnych
- Dobrowolne Wytyczne Dotyczące Sprawozdawczości
- Dobrowolne Wytyczne Dotyczące Strategii Wyjścia I Strategii Długoterminowych
Podczas gdy „Dobrowolne wytyczne” wpisują się w globalną dyskusję na temat lokalizacji pomocy humanitarnej, odzwierciedlają one doświadczenia z terenu i miały na celu rozwiązanie problemów z tego konkretnego kontekstu w pragmatyczny i realistyczny sposób, myśląc o odpowiedzialności zarówno międzynarodowych organizacji pozarządowych, jak i tych lokalnych/krajowych. Niemniej jednak mogą one informować szerszą społeczność zajmującą się pomocą humanitarną, w tym agendy ONZ oraz donatorów, o wyzwaniach operacyjnych i możliwych rozwiązaniach wynikających z polskiej praktyki.
„Dobrowolne wytyczne” zostały opracowane wspólnym wysiłkiem: CARE, Polskie Forum Migracyjne, PLAN International, Ashoka: Innowatorzy dla Dobra Publicznego, Fundacja Q, Fundacja New Story, Oxfam Foundation in Poland, Fundacja Ukraina, International Orthodox Christian Charities, Save the Children International (Poland), Mercy Corps Poland, NRC Polska, Polska Akcja Humanitarna.
Na dzień 25.10.2023 „Dobrowolne wytyczne” zostały poparte przez Członków NGO Forum “Razem”: iFightDepression MESUR (Mental Health Support for Ukrainian Refugees), Konsorcjum Migracyjne, Fundacja Pomocy Wzajemnej “Barka”, Kalejdoskop Kultur, Fundacja Nagle Sami, Fundacja Ukraiński Dom, Talk to Loop, Fundacja LWF w Polsce, NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego, Danish Refugee Council Polska, Stowarzyszenie Mudita, Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju SalamLab.
oraz do kontaktu z Sekretariatem NGO Forum „Razem” we wszelkich sprawach związanych z „Dobrowolnymi wytycznymi”: ngoforum@pah.org.pl.
Źródło: Grupa Robocza ds. Partnerstwa