Członkowie założyciele to osoby, które zakładają stowarzyszenie, a ich dane w postaci listy założycieli trafiają do Krajowego Rejestru Sądowego. Czy dane o tych osobach trzeba aktualizować w KRS i co dzieje się, jeśli członek założyciel rezygnuje z członkostwa w stowarzyszeniu ? – odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
W naszym stowarzyszeniu jeden z członków założycieli postanowił zrezygnować z członkostwa w organizacji, ponieważ wyjeżdża na stałe zagranice. Zastanawiamy się, czy informację o rezygnacji powinniśmy zgłosić do KRS ? Osoba ta nie wchodzi w skład władz stowarzyszenia, ale jej dane znalazły się na liście założycielskiej przesyłanej do KRS w momencie rejestracji organizacji. Co zrobić?
Członkowie założyciele to zazwyczaj grupa osób wyznających podobne wartości, mających wspólne cele, które postanawiają założyć stowarzyszenie. Ustawowym obowiązkiem stowarzyszenia, rejestrującego swoją działalność, jest podanie w Krajowym Rejestrze Sądowym listy założycieli stowarzyszenia. Lista składa się z takich danych, jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, numer PESEL, własnoręczny podpis.
Po zarejestrowaniu stowarzyszenia w KRS członkowie założyciele stowarzyszenia stają się członkami zwyczajnymi organizacji i mają dokładanie te same prawa i obowiązki jak osoby, które później przystąpią do organizacji. Stowarzyszenia prowadzą zazwyczaj listę ewidencyjną swoich członków, ponieważ jedną z podstawowych cech opisujących stowarzyszenie jest dobrowolność, nikogo nie można zmusić, aby został członkiem stowarzyszenia, ani nikomu nie można zabronić, aby z członkostwa zrezygnował.
Aktualizacja w KRS
Nie wszystkie ważne zmiany, które zachodzą w organizacji, muszą być zgłaszane do Krajowego Rejestru Sądowego. Część informacji jest przechowywana w postaci uchwał wewnętrznych w dokumentach organizacji czy w wewnętrznych ewidencjach.
Do KRS należy zgłaszać zmiany danych zapisanych w rejestrze, w tym m.in.: zmianę nazwy, siedziby, adresu, zmianę statutu, władz (zarządu), organu nadzoru, sposobu reprezentacji, decyzję o podjęcie działań w ramach działalności gospodarczej, otwarcie nowego oddziału. Zmiany tych danych powinny zostać zaktualizowane za pomocą formularzy urzędowych i w ciągu 7 dni kalendarzowych dostarczone do KRS.
Odpowiadając na pytanie organizacji
Jeśli z członkostwa w stowarzyszeniu rezygnuje „zwykły” członek, nawet taki, który jest założycielem organizacji, to nie trzeba o tym powiadamiać KRS. Lista członków założycieli nie jest widoczna w odpisie organizacji z KRS, dla sądu ma znaczenie o tyle, że na jej podstawie stwierdza, że został spełniony ustawowy wymóg założenia stowarzyszenia przez 15 osób. Lista obecnych członków stowarzyszenia jest dokumentem wewnętrznym organizacji, który powinien być na bieżąco aktualizowany i przechowywany w dokumentacji organizacji. Taka wewnętrzna ewidencja pozwala na bieżąco monitorować, czy lista członków nie spadła poza minimalny próg 15 osób.
Jednakże jeśli z członkostwa zrezygnowała osoba, która była członkiem zarządu albo komisji rewizyjnej, to taką zmianę należy zgłosić do KRS.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 Nr 17, poz. 209 z późn. zm.), art. 19b
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), art. 12
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz. U. Nr 117, poz. 1237 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępnienia (Dz. U. Nr 118, poz. 1247 z późn. zm.)
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)