9 listopada w Częstochowie odbyły się 4. Dni Ekonomii Społecznej, organizowane pod nazwą „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych w ramach sektora ekonomii społecznej. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej oraz Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych.
Konferencję otworzyła Magdalena Mike ze Stowarzyszenia Współpracy Wzajemnej oraz Tadeusz Wrona, Prezydent Miasta Częstochowy. Konferencja miała na celu zaprezentowanie korzyści płynących z prowadzenia Zakładów Aktywizacji Zawodowych oraz Centrów Integracji Społecznej. Tego typu placówki to szansa przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, którym bardzo trudno odnaleźć się na rynku pracy.
– Ekonomia społeczna oparta na wartościach solidarności, partycypacji i samorządności, odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczności lokalnych – mówił podczas spotkania Tadeusz Wrona. – Pozwala wykorzystywać zasoby ludzkie, zapobiega wykluczeniu społecznemu i łagodzi napięcia społeczne, wspomaga proces budowania społeczeństwa obywatelskiego. Podmioty ekonomii społecznej, zaspokajając potrzeby swoich członków lub podopiecznych, często wykonują zadania, z których ani państwo, ani inne podmioty gospodarcze nie wywiązują się w sposób wystarczająco skuteczny.
Prezydent Wrona opowiedział o działaniach częstochowskich organizacji pozarządowych w obszarze ekonomii społecznej: „W Częstochowie istnieje ponad 600 organizacji pozarządowych, powstają pierwsze spółdzielnie socjalne. Staramy się namawiać organizacje pozarządowe do tworzenia w swoich środowiskach tego typu spółdzielni. Służy temu projekt 'Partnerstwo dla Częstochowy', przygotowany przez Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Częstochowskie organizacje uczą się spółdzielczości socjalnej od Barbary i Tomasza Sadowskich z Poznania, prekursorów i twórców pierwszych polskich spółdzielni socjalnych.”
W trakcie 4. Dni Ekonomii Społecznej zaprezentowano stoiska i wyroby śląskich Centrów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Zakładów Aktywizacji Zawodowej.
Nie zabrakło również wykładów oraz dyskusji. Podczas konferencji Jerzy Krótki z Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Żorach omówił prawne i organizacyjne aspekty tworzenia Zakładów Aktywności Zawodowej. Bartłomiej Szymczyk z Centrum Integracji Społecznej w Tychach opowiedział o korzyściach ze współpracy międzysektorowej i tworzenia partnerstwa lokalnego w budowaniu podmiotów ekonomii społecznej.
Kolejne wystąpienie, przygotowane przez Leszka Nowaka z Centrum Integracji Społecznej w Jaworznie, dotyczyło Centrów i Klubów Integracji Społecznej, które są równorzędnym partnerem Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Urzędów Pracy oraz innych podmiotów samorządowych w realizacji zadań publicznych. – Misją Centrów jest przeciwdziałanie marginalizacji i stygmatyzacji środowiska osób niepełnosprawnych – tłumaczył Leszek Nowak. – Lepsza ocena potencjału osób niepełnosprawnych przez lokalnych pracodawców.
Ostatnia prezentacja poświęcona była rehabilitacji osób niepełnosprawnych i przywracania ich na otwarty rynek pracy. Jan Chmiel, prezes Stowarzyszenia Teatr Grodzki z Bielska Białej opowiedział o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych prowadzonych w Bielsku. Szczególną uwagę poświęcił działalności Zakładu Aktywności Zawodowej Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach. – Zakłady Aktywizacji Zawodowej prowadzą działalność gospodarczą, jak każda inna firma, dodatkowo jednak pomagają w rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz w przygotowaniu ich do pracy na otwartym rynku – mówił podczas konferencji Jan Chmiel. – Zysk z tego typu działalności gospodarczej inwestujemy w usprawnienie stanowisk pracy, zakup sprzętu i wyposażenia pomagającego osobie niepełnosprawnej w samodzielnym życiu, ale również na rekreację i uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.