(PAP) Nagrody za działalność w organizacjach pozarządowych wręczyli wspólnie 28 września prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.
Uroczystość odbyła się w Filharmonii Częstochowskiej. im. B. Hubermana.
Tegoroczną Galę Ekonomii Społecznej uświetnił spektakl taneczno-wokalny "Apasz" w wykonaniu Częstochowskiego Teatru Tańca.
Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych przyznawane są osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
W kategorii „osoba fizyczna” nagrody za rok 2016 otrzymali:
- Irena Pianka – za pracę na rzecz integracji środowiska seniorów we współpracy z III sektorem w celu wzbogacenia i uatrakcyjnienia form rozrywki dla osób w wieku 60+
- Iwona Bołuć – za całokształt pracy na rzecz tworzenia warunków do rozwoju, rehabilitacji, edukacji i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością wzrokową, ich rodzin i opiekunów
- Czesław Lamch – za organizację szeregu imprez sportowych dla częstochowian, m.in. Złotej Mili i Czwartków Lekkoatletycznych, sprawowanie szeregu funkcji społecznych mających wpływ na rozwój sportu częstochowskiego, m.in. trenera koordynatora Zaplecza Kadry Narodowej, delegata na Zjazd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz za wkład w osiągnięcia sportowe polskich zawodników
- Małgorzata Deska – za edukację patriotyczną wśród częstochowskich uczniów, współorganizację budowy Pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie, organizację od 10 lat uroczystości upamiętniających Obronę Lwowa, opiekę nad grobami Orląt Lwowskich, aktywne uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych w mieście
- Maciej Batorek – za promowanie tradycji, historii i twórczego dorobku mieszkańców Częstochowy w kraju i za granicą – w szczególności poprzez działalność wydawniczą – oraz za ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
W kategorii ,,osoba prawna” nagrody otrzymały cztery podmioty:
- Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”
- Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team
- Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej
- Stowarzyszenie Hospicjum Dar Serca
- Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team
Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” od roku 2000 prowadzi placówki dla noworodków i niemowląt pozbawionych trwale lub czasowo opieki rodziców, z obciążeniami zdrowotnymi wymagającymi fachowej i specjalistycznej opieki medycznej.
Prowadzi też klub dla dzieci i młodzieży oraz punkt wsparcia terapeutycznego, podejmując działania o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym i pomocowym dla dzieci i młodzieży z rodzin niepełnych i biednych, zapewnia opiekę w zakresie socjoterapii i logopedii. W ciągu 16 lat placówka pomogła ponad 600 podopiecznym; szansę na nowy dom i kochających rodziców zyskały dzieci nawet z poważnymi obciążeniami genetycznymi. Dzięki determinacji Stowarzyszenia parlament wprowadził zmiany legislacyjne ułatwiające funkcjonowanie placówkom tego typu w całym kraju.
Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team prowadzi szereg projektów dla mieszkańców z zakresu promocji zdrowia i udzielania pierwszej pomocy. Wspiera akcje, w których udział biorą osoby niepełnosprawne, organizuje pokazy ratownictwa i prelekcje dla dzieci i młodzieży w częstochowskich szkołach.
Prowadzi swoje działania przy pomocy wolontariuszy-ratowników medycznych, uczestniczy w zabezpieczeniu medycznym miejskich imprez, propaguje wiedzę na temat dolegliwości zdrowotnych współczesnego społeczeństwa i ich profilaktyki (projekt ,,Zdrowie po godzinach”). Organizuje też akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci.
Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej promuje i wspiera alternatywne metody rozwiązywania sporów, ze szczególnym uwzględnieniem mediacji, dialogu społecznego i integracji społecznej. Działa na rzecz praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego, w tym przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, bezrobociu i dyskryminacji. Prowadzi działalność profilaktyczną w zakresie patologii społecznych, przemocy oraz upowszechnia wiedzę z zakresu wolontariatu. Od roku 2010 działa na rzecz wdrażania zasad partycypacji społecznej w Częstochowie – współrealizowało projekty ,,Jasne, że konsultacje”, ,,Jasne, że razem” oraz ,,Obywatelski katalizator zmian”. Obecnie realizuje projekt dla seniorów pod nazwą ,,Obywatelski Katalizator Zmiany II.”
Stowarzyszenie Hospicjum Dar Serca nieodpłatnie wspiera śmiertelnie chorych pacjentów onkologicznych w warunkach domowych, świadczy pomoc medyczną i psychologiczną, edukuje w zakresie chorób onkologicznych, prowadzi działalność naukową i szkoleniową, rehabilituje pacjentów poprzez działalność malarską i teatralną w ramach grupy ,,Rako-Waleczni.”
Prowadzi Ośrodek Pomocy Osieroconym – Grupę Wsparcia Serduszko, niosącą pomoc osieroconym dzieciom. Obecnie prowadzi dwa projekty dla mieszkańców: ,,Wolontariat – dla każdego i w każdym wieku” oraz ,,Lepsze życie – kompleksowe wsparcie dla osób chorych onkologicznie.”
Nagrody przyznawał Prezydent Miasta Częstochowy po zasięgnięciu opinii komisji, w skład której weszli przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej UM, Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM oraz Rady Miasta.
Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowane były 794 organizacje pozarządowe, działające głównie w takich obszarach jak: sport, turystyka, rekreacja i hobby, rynek pracy i sprawy społeczne, kultura i sztuka, ochrona zdrowia, gospodarka oraz edukacja i wychowanie. W 2017 roku Miasto planuje zlecić takim organizacjom zadania publiczne m.in. z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i turystyki, kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, a także z zakresu pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, ochrony zdrowia, oświaty i edukacji ekologicznej oraz ochrony zwierząt. Znajdą się wśród nich także zadania w ramach budżetu obywatelskiego.
Źródło: Serwis samorządowy PAP