Minął rok od rozpoczęcia działalności w Polsce Fundacji Czerwone Noski - Klown w Szpitalu. Przez ten czas specjalnie przeszkoleni aktorzy-klowni odwiedzili już blisko 2500 małych pacjentów w szpitalach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. 2-4 września klowni współpracujący z Fundacją spotkali się w Ryni, aby doskonalić swój warsztat pracy i podsumować pierwszy rok istnienia polskich Czerwonych Nosków.
Fundacja Czerwone Noski - Klown w Szpitalu jest partnerem międzynarodowej organizacji Red Noses Clowndoctors International – największej w Europie Fundacji zajmującej się terapią śmiechem. Początki jej działalności w Polsce to rekrutacja aktorów-klownów i warsztaty teatralne, w których wzięło udział blisko 50 osób – aktorów chcących zajmować się zawodowo terapią śmiechem. Z tej grupy wyłoniono 10 aktorów, którzy następnie wzięli udział w specjalnym, półrocznym programie przygotowującym do pracy w szpitalu.
W międzyczasie Fundacja nawiązała współpracę z trzema polskimi szpitalami, w których aktorzy rozpoczęli wizyty – na początku z udziałem doświadczonego trenera. Po okresie przygotowania, aktorzy-klowni regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu odwiedzają wybrane oddziały szpitalne. Ich warsztat pracy jest stale doskonalony dzięki szkoleniom, takim jak to organizowane na początku września w Ryni.
Śmiech małych pacjentów traktujemy na serio. Humor, radość i pozytywne nastawienie są wstępnym warunkiem zdrowia każdego człowieka. Ta filozofia przyświeca nam we wszystkich działaniach i jest podstawą naszej pracy z chorymi. Przynosząc śmiech i radość dzieciom przebywającym w placówkach medycznych pragniemy wspomóc proces ich leczenia. – mówi Marcin Dudek, dyrektor Fundacji.
Nasza praca wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Każda wizyta u chorych dzieci w szpitalu niesie ze sobą nowe wyzwania; mali pacjenci wymagają od artystów szczególnie starannego przygotowania. Dlatego spotykamy się na warsztatach, takich jak te w Ryni. – dodaje Paweł Wiśniewski, dyrektor artystyczny Czerwonych Nosków.
Szpitale, w których klowni z Fundacji Czerwone Noski odwiedzają małych pacjentów: