Wszystkie organizacje pozarządowe muszą zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2014 rok najpóźniej do końca czerwca. Z jakiego wzoru skorzystać? Kto zatwierdza sprawozdanie? Kiedy i gdzie należy je przesłać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tekstach, które przez cały miesiąc będziemy publikować w portalu. A dziś – wszystkie ważne informacje w pigułce.
Rodzaje sprawozdania finansowego organizacji pozarządowej
UWAGA!
Zmiana we wzorach sprawozdań od 2015 r. polega na tym, że do 2014 r. było wyraźne prawne rozgraniczenie na podmioty prowadzące działalność gospodarczą i podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Od 2015 r. jest inne rozgraniczenie: jest się jednostką mikro, albo nie jest.
Jednostką mikro może być podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej. Ale może też to być podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nie osiąga dwóch z trzech określonych ustawą parametrów – te warunki to:
- po pierwsze: 1,5 mln zł sumy aktywów podmiotu (czyli posiadanie majątku o wartości 1,5 mln zł);
- po drugie: ograniczenie to przychód – jednostka mikro nie może mieć więcej niż 3 miliony przychodu.
- po trzecie: określona liczba zatrudnionych osób: zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty nie może przekraczać 10 osób (chodzi o umowy o pracę).
Tak więc spora część organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą, może być jednostkami mikro, ponieważ nie spełnią minimum dwóch z wymienionych warunków.
Zatwierdzanie sprawozdań najpóźniej do 30 czerwca
Dotyczy to organizacji, których rok finansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Organizacje swój rok finansowy określają w statutach i w polityce rachunkowości. W podanym terminie sprawozdanie finansowe podpisuje organ kierujący organizacją, np. wszyscy członkowie zarządu oraz osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg, np. księgowa(y). Każdy z dokumentów sprawozdania, a więc bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja uzupełniająca, musi być podpisany przez wszystkie te osoby i opatrzony datą podpisu.
Następnie sprawozdanie powinno być zatwierdzone. Informacja o tym, kto to robi jest określona w statucie każdej organizacji. Może to być walne zgromadzenie, komisja rewizyjna lub rada fundacji (określa to statut organizacji).
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego (czyli od 31 grudnia 2014 r.). Zatwierdzenie musi być udokumentowane stosowną uchwałą. Uchwała może jednocześnie zawierać informację o przeznaczeniu zysku na cele statutowe (np. poprzez zwiększenie funduszu statutowego) lub pokryciu straty z funduszu statutowego.
Przesyłanie sprawozdań do Urzędu Skarbowego
W ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego trzeba je przesłać do US wraz z uchwałą zatwierdzającą oraz ewentualnie uchwałą o podziale nadwyżki przychodów nad kosztami i przeznaczeniu jej na cele statutowe. Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone w ostatnim możliwym dniu, czyli 30 czerwca, to termin jego wysłania mija 10 lipca.
Uwaga! Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone wcześniej, termin jego wysłania do US upływa dziesiątego dnia od daty zatwierdzenia.
Od tego roku sprawozdanie finansowe jest traktowane jak inne deklaracje podatkowe składane do urzędu skarbowego, za spóźnienie grozi mandat.
Sprawozdania Organizacji Pożytku Publicznego
Organizacja pożytku publicznego (OPP) ma obowiązek umieścić sprawozdanie merytoryczne i zatwierdzone sprawozdanie finansowe w internetowej bazie sprawozdań prowadzonej przez MPiPS. OPP publikuje też sprawozdania na swojej stronie internetowej. W przypadku OPP, której rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, sprawozdania muszą być umieszczone w bazie do 15 lipca. Jeżeli organizacja ma rok obrotowy inny niż kalendarzowy, publikuje sprawozdania w bazie sprawozdań OPP, w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Niezłożenie sprawozdań grozi m.in. wykreśleniem z listy OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku.
Ważne! Fundacja, która ma status OPP, sporządza dwa sprawozdania merytoryczne – jedno z tytułu bycia fundacją (zazwyczaj do 31 grudnia), drugie z tytułu posiadania statusu OPP.
Organizacje prowadzące działalność gospodarczą: w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia – najdalej 15 lipca
Organizacje prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS w ciągu 15 dni od daty jego zatwierdzenia. Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone w ostatnim możliwym dniu, czyli 30 czerwca, to termin złożenia sprawozdania w KRS mija 15 lipca. Jeśli zatwierdzenie sprawozdania finansowego nastąpiło wcześniej, to termin wysłania sprawozdania do KRS mija 15 dnia od daty zatwierdzenia.
Źródło: poradnik.ngo.pl