Czas się poznać! Zaplanuj Dzień Sąsiada
"Pani z pieskiem", "sąsiad spod czwórki", "mila mama z placu zabaw". Też tak mówicie, bo nie znacie ich imion? Czas się poznać!
Co to jest dzień sąsiada?
Dni Sąsiedzkie (Dzień Sąsiada) to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Każde sąsiedztwo może świętować tak jak chce! Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.
W 2024 roku oficjalny Europejski Dzień Sąsiada świętowany jest w piątek 31 maja, ale w Warszawie będziemy świętować przez cały maj. Dzięki temu każde sąsiedztwo może świętować wtedy, kiedy chce, a klimat sąsiedzkiej serdeczności ma szansę utrzymać się dłużej.
Zaplanuj sąsiedzkie spotkanie już teraz
Choć do maja zostało jeszcze trochę czasu, warto wspólne spotkanie zaplanować już teraz, włączając w organizację naszych sąsiadów i sąsiadki. Podpowiadamy, jak się przygotować i jak sobie te przygotowania sobie ułatwić.
By zachęcić i wesprzeć mieszkanki i mieszkańców w sąsiedzkim świętowaniu stołeczny ratusz przygotował po raz kolejny materiały edukacyjne i promocyjne, a także specjalną stronę internetową z mapką oddolnie zgłaszanych inicjatyw.
Sąsiedzkie spotkanie może zorganizować każdy - grupa mieszkanek i mieszkańców, lokalna organizacja pozarządowa czy instytucja, lokalny biznes. A najlepiej robić to wspólnie, łącząc umiejętności i zasoby różnych grup.
O czym pamiętać organizując dzień sąsiada?
Razem jest łatwiej, dlatego znajdź kilka osób, z którymi podzielicie się zadaniami. Poinformuj sąsiadów o pomyśle na wspólne spotkanie i potrzebnej pomocy - wywieś ogłoszenie na klatce schodowej w bloku, zacznij rozmowę na lokalnym forum/grupie lub na spacerze z psem.
Spotkanie dla wszystkich to takie, na którym mogą spotkać się pracujący, seniorzy, rodziny z dziećmi. Warto o tym pamiętać wybierając termin i miejsce spotkania.
Najważniejsze jest poznanie się i bycie razem, dlatego pamiętaj, że nie musisz planować tysiąca efektownych atrakcji. Czasem im prościej tym lepiej - wspólny stół, piłka, skakanki, gitara. Dajcie sobie czas na swobodne spotkanie, rozmowę, zabawę.
Nie czekajcie na ostatnią chwilę, poinformujcie sąsiadów i sąsiadki o planowanym spotkaniu około 2 tygodnie wcześniej. Niech każdy ma szanse uwzględnić je w swoich planach. Szablony plakatów i grafik znajdziesz na stronie warszawskich Dni Sąsiedzkich.
Czego potrzebuję do zorganizowania dnia sąsiada?
Przede wszystkim ludzi, czyli kilku osób, które oprócz Ciebie włączą się w organizację spotkania. Podzielcie się zadaniami, aby każdy mógł zaangażować się tak jak chce i może. Warto też zwrócić się do lokalnych instytucji lub biznesów, które mogą pomóc Wam w promocji spotkania i wypożyczyć potrzebne sprzęty.
Miejsca do siedzenia oraz dekoracji stworzą przyjazny klimat i przyciągną uwagę sąsiadów i sąsiadek. W przygotowanie dekoracji można zaangażować dzieci, a sąsiadów poprosić o przyniesienie koca lub krzesła. Jeśli planujecie nieco większe spotkanie lub czegoś Wam brakuje, dzięki portalowi Spółdzielnia możecie bezpłatnie zarezerwować i wypożyczyć np. namioty, stoły, gry i wiele innych rzeczy.
Jeśli plan wydarzenia przerósł Wasze możliwości finansowe, skorzystajcie ze wsparcia urzędu - zorganizujcie z sąsiadkami i sąsiadami spotkanie dzięki inicjatywie lokalnej, a od urzędu otrzymacie potrzebne materiały i usługi. Możecie też zgłosić się do lokalnej organizacji pozarządowej, aby złożyć wniosek o tzw. małą dotację (do 10 tys. zł) na działania dla mieszkanek i mieszkańców.
Chcę zorganizować dzień sąsiada, ale nie wiem jak
Jeśli organizujesz sąsiedzkie spotkanie po raz pierwszy lub masz pytania organizacyjne, skorzystaj z bezpłatnego doradztwa koordynatorów warszawskich Dni Sąsiedzkich (telefonicznie, mailowo, podczas spotkania online lub na żywo). Napisz mal@um.warszawa.pl lub zadzwoń 22 443 34 39.
Skorzystaj także ze specjalnego internetowego poradnika, który podpowie Ci m.in. o czym warto pamiętać, jakie atrakcje sprawdzają się na sąsiedzkich spotkaniach, jak zadbać o skuteczną promocję.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy