Czas na Twoją nową misję! Startuje rekrutacja do kolejnej ekipy animatorów społecznych!
Trzecia edycji Pomorskiej Szkoły Animacji Społecznej (PSAS) to 6 zjazdów, 4 trenerów i 2 grupy po 13 uczestników. To kolejna okazja dla animatorów społecznych, by podkręcić swoje moce i zdobyć wyższy poziom na swojej ścieżce zawodowej. Rekrutacja startuje we wtorek 11 kwietnia i potrwa do 25 kwietnia. Bohaterze, bohaterko animacji społecznej… Czas na Twoją nową misję!
Pomorska Szkoła Animacji Społecznej to…
cykl zajęć stworzonych specjalnie z myślą o animatorkach i animatorach społecznych, którzy prężnie działają lub zaczynają działać w swoich społecznościach lokalnych w Gdańsku i na Pomorzu. Celem jest zachęcenie działaczy społecznych do wejścia na wyższy poziom wiedzy dotyczącej animacji, do wzmocnienia swoich kompetencji i pozyskania nowych narzędzi do pracy z ludźmi i dla ludzi. PSAS jest częścią projektu Pomorska Animacja Społeczna 2.0 realizowanego przez Fundację RC.
„Kluczowe w projekcie jest wzmacnianie. Otwieramy przed animatorami drzwi do świata, w którym znajdą ścieżki do nowych poziomów działań, zwiększania swoich umiejętności czy pracy nad samoświadomością” – mówi Dorota Sentkowska, tegoroczna koordynatorka projektu. „Przychodzi mi na myśl porównanie z Alicją z pewnej krainy, która sięga po eliksir i rośnie w siłę. Tymczasem my ten efekt chcemy wzmocnić i utrwalić.”
Korzyści i trofea do zdobycia
Osoby, które ukończą szkołę, podniosą świadomość własnych zasobów i kompetencji, dzięki czemu będą w stanie wyznaczyć swoje ścieżki rozwoju. Uczestnicy wejdą na wyższy poziom inicjatyw, m.in. pod kątem diagnozowania potrzeb społeczności, budowania partnerstw czy zdobywania finansowania. Udział w szkole będzie też okazją do zawarcia nowych znajomości i networkingu.
„To bardzo ważne, by animator potrafił podjąć świadomą decyzję, w jakiej roli, kiedy, na jaką rzecz i z kim chce współpracować. Znajomość swoich atutów, potrzeb i celów, połączona z profesjonalizacją narzędzi pracy animatora, wpływa na odważne i umiejętne przekształcanie przestrzeni życia swojego i innych. To też twórcze kształtowanie przestrzeni dialogu w społecznościach, dalsza inspiracja, źródło rozwoju i energii” – dodaje Sentkowska.
Dwa etapy, dwie grupy, dwa kursy
Rekrutacja jest dwuetapowa i potrwa od 11 do 25 kwietnia 2023 r. Pierwszy etap polega na wypełnieniu ankiety z krótkim opisem doświadczeń w pracy animacyjnej oraz wskazanie obszaru, na którym się działa. Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę o motywacji, celach rozwojowych, by zbadać, czy oferta odpowiada na potrzeby potencjalnego uczestnika.
Zostaną stworzone dwie grupy uczestników:
- gdańska – dla animatorów działających w Gdańsku,
- pomorska – dla tych, którzy swoje inicjatywy prowadzą w regionie.
„Podział ten wynika z faktu, iż chcemy uszyć program na miarę potrzeb uczestników i zaproponować ścieżkę wzmacniania związaną ze specyfiką grupy docelowej. Inaczej pracuje się w Gdańsku, korzystając ze wsparcia struktur miejskich, a inaczej w mniejszych miejscowościach na Kociewiu czy Kaszubach” – wyjaśnia Sentkowska.
Zajęcia odbywać się będą w weekendy i rozpoczną się 6 maja dla grupy animatorów z Gdańska, a 8 lipca w Gdyni dla grupy z Pomorza. Cykl spotkań zakończy się w listopadzie. Udział jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty transportu, noclegu i wyżywienia. Zajęcia grupy gdańskiej będą się odbywały w siedzibie Fundacji RC, zjazdy grupy pomorskiej zostały zaplanowane w Gdyni.
ZAPISY OD 11 DO 25.04.2023 POPRZEZ FORMULARZ
Kontakt do koordynatorki dorota.sentkowska@fundacjarc.org.pl.
Zadanie jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. Partnerami kursu jest Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Gdyńskie Centrum Kultury.
Źródło: Fundacja RC