Jak korzystać mądrze z internetu i mediów, jak programować np. na lekcjach języka polskiego? MegaMisja i #SuperKoderzy to programy edukacyjne, które odpowiedzą na te pytania.
Kodowanie i edukacja medialna w całej Polsce
Fundacja Orange prowadzi podobne zajęcia od kilku lat. W MegaMisji działa już 950 szkół, a z zajęć #SuperKoderów korzysta 490 placówek w całej Polsce. To systemowe rozwiązania, wsparcie dla szkół i nauczycieli, a przede wszystkim - interesujące zajęcia dla uczniów.
Przeczytaj więcej na ten temat: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/megamisja-superkoderzy-start
Nowoczesne zajęcia do przeprowadzenia przez każdego
Chociaż zajęcia uczą nowych technologii, aby je zacząć, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Nauczyciele klas 1-3, którzy prowadzą zajęcia MegaMisji dostają komplet scenariuszy zajęć i materiałów wspierających. Podobnie nauczyciele w klasach 4-8 mają do dyspozycji bezpłatne scenariusze zajęć. Rozpoczynając udział w #SuperKoderach mogą wybrać jedną z 12 ścieżek tematycznych, które wpisują się w podstawę programową większości szkolnych przedmiotów, m.in. języka polskiego, angielskiego, przyrody, historii czy muzyki. Dodatkowo, uczestniczą w szkoleniach, które przygotowują ich do prowadzenia lekcji wykorzystujących kodowanie.
Otwarte zasoby
Jak zapowiada Fundacja Orange, scenariusze zajęć i wszystkie potrzebne materiały będą umieszczone na internetowej platformie http://megamisja.pl/. Jest to odpowiedź na duże zainteresowanie programem i wyjście naprzeciw tym szkołom, które nie zakwalifikowały się do niego w poprzednich rekrutacjach. Premierę otwartej platformy Fundacja Orange przewiduje na 14 października.
Również scenariusze zajęć #SuperKoderów są opublikowane na wolnych licencjach. Można je pobrać pod adresem: https://superkoderzy.pl/scenariusze/
Przygotowanie na przyszłosć
Szacuje się, ze 65% pierwszoklasistów będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
– Dzięki rozwojowi technologii świat się intensywnie zmienia. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy do przetworzenia takiej ilości danych. Każdego dnia scrollujemy blisko 90 metrów ekranu na swoich urządzeniach, a nasz mózg otrzymuje średnio 34 gigabajty informacji – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange od 14 lat zajmującej się cyfrową edukacją. – Nawet, jeśli trudno nam dziś przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za 10 czy 20 lat, musimy szukać dróg rozwoju dla najmłodszych. Jednym z oczywistych sposobów jest nauka mądrego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z technologii, jaką prowadzimy we współpracy z nauczycielami, uzupełniając program szkolny o ważne elementy cyfrowej edukacji – dodaje.
Przeczytaj więcej na stronie Fundacji Orange.
Rozpoczęcie 10 miesięcy zajęć
Zajęcia #SuperKoderów rozpoczynają się regionalnymi szkoleniami dla nauczycieli. Nauczyciele w MegaMisji spotykają się na Zjeździe Liderów MegaMisja, który został zorganizowany 20-21 września w Warszawie. Jego hasło to Szkoła 2019 – Świat 2029, a główną myślą przewodnią zjazdu są zmiany zachodzące w świecie.
Źródło: Fundacja Orange