Coraz bliżej udostępnienia platformy e-learningowej dot. ekonomii społecznej
Już wkrótce bezpłatnie udostępniona zostanie wypracowana w ramach projektu Europejska Sieć Ekonomii Społecznej (ESEN) specjalna platforma internetowa za pomocą, której między innymi będzie można samodzielnie przejść kurs online z zakresu ekonomii społecznej. Platforma adresowana będzie zarówno do przedsiębiorców społecznych chcących jedynie pogłębić swoją wiedzę, jak i do tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć przygodę z sektorem społecznym.
Dlaczego ekonomia społeczna?
W 2019 roku 6 organizacji z Polski, Grecji, Cypru, Włoch i Wielkiej Brytanii zawiązało konsorcjum w celu utworzenia Europejskiej Sieci Ekonomii Społecznej (ESEN), której zadaniem jest stanie się katalizatorem dla szybko rozwijającego się ruchu przedsiębiorstw społecznych w UE, zapewniając im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu. Bowiem przedsiębiorstwa społeczne w unikalny sposób łączą społeczny cel z duchem przedsiębiorczości i dobrem wspólnym.
Partnerstwo ESEN powstało, aby rozpowszechniać ideę przedsiębiorczości społecznej, dzielić się dobrymi praktykami oraz wiedzą, która umożliwi rozwój tego sektora. Zakładając konsorcjum nie zdawaliśmy sobie sprawy, że pandemia Covid wpłynie na istotność tej tematyki w przestrzeni publicznej. Dzięki inicjatywie ESEN opracowujemy narzędzia, z których skorzystać będą mogli przedsiębiorcy społeczni oraz inne zainteresowane tą tematyką osoby z całego świata. Potrzeba edukacji z zakresu ekonomii społecznej rośnie, szczególnie podczas kryzysu związanego z pandemią, która wymusiła na nas wszystkich dostosowanie się do dystansu społecznego, mniejszego zaangażowania w bezpośrednie działania czy ograniczenie spotkań.
Platforma e-learningowa dla przedsiębiorców społecznych i nie tylko
W ramach projektu opracowano dotychczas zestaw dobrych praktyk oraz na podstawie badania potrzeb przedsiębiorstw społecznych przygotowano dla nich specjalny pakiet edukacyjny.
Opracowany pakiet edukacyjny to elastyczny instrument zawierający nowoczesne metody, techniki i koncepcje naukowe oraz zaspokajający w sposób integracyjny potrzeby różnych grup docelowych. Wkrótce udostępnione materiały obejmować będą większość aspektów związanych z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa społecznego, w tym między innymi jak dzielić się zyskami w organizacji, aby zapewnić jej zrównoważony wzrost. Sylabus będzie zawierał również aspekty związane z planowaniem sprzedaży produktów czy usług oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Przedstawione zostaną w nim także elementy wspierające zrozumienie kanwy biznesu społecznego oraz tworzenia i postrzegania strategii marketingowych czy komunikacyjnych.
W dniach 17-19 listopada w formie online odbyło się szkolenie dla facylitatorów, którzy już w nowym roku będą zaangażowani w organizację specjalnych warsztatów pilotażowych w każdym kraju partnerskim.
Facylitatorzy zapoznali się ze wstępną strukturą przygotowanej e-platformy oraz przede wszystkim kolejnymi częściami e-learningu. Na podstawie ich doświadczeń z korzystania i obsługi platformy wprowadzone zostaną stosowne usprawnienia i już wkrótce platforma dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych.
Planowane po Nowym Roku warsztaty będą miały na celu przedstawienie opracowanych dotychczas w ramach projektu produktów (Programu Szkoleniowego ESEN, Syllabusa i e-platformy). Obecnie trwają prace końcowe nad platformą e-learningową.
Europejska Sieć Ekonomii Społecznej
Ostatnim rezultatem projektu będzie Sieć Wiedzy ESEN – wirtualne miejsce skupiające przedsiębiorców społecznych, organizacje gospodarki społecznej, moderatorów, mentorów, trenerów i studentów. Sieć będzie połączona zarówno ze stroną projektu jak i e-learningiem. Prace nad Siecią Wiedzy również weszły już w końcową fazę przygotowywania.
Zachęcamy więc do obserwowania strony projektu oraz naszych mediów społecznościowych.
https://esen.ios.edu.pl/pl/.
-
Newsletter na temat projektu
pdf ・561.69 kB