Pełne entuzjazmu i pozytywnego nastawienia do życia, jednak nieobcy im ból i cierpienie. Oferowanym wsparciem i aktywnością udowadniają, że człowiek mimo przeciwności losu ma prawo w pełni korzystać z życia. Mowa o Amazonkach, które w Elblągu działają już 16 lat. To także pierwsza organizacja, z której przedstawicielkami wywiad przeprowadziło elbląskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Jak zapowiada zespół COP-u, takich odsłon tutejszej pozarządówki będzie więcej.
Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek skupia rzeszę wolontariuszek (ochotniczek), które na co dzień bezinteresownie swoje działania kierują głównie do kobiet dotkniętych chorobą raka piersi.
Wsparcie psychiczne
Jak podkreśla Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, największą wartością w codziennej pracy Stowarzyszenia jest oferowane wsparcie psychiczne. Swoją pomoc kierują nie tylko do kobiet, ale także do ich rodzin. Poprzez organizowanie wspólnych spotkań z bliskimi chorej, pokazują, że mimo trudności można normalnie żyć.
– Bywa tak, że to bliscy kobiety dotkniętej chorobą zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc. Często w rodzinach takie rozmowy są tematem tabu – przyznaje Alicja Tomczyk. – Najbliżsi chcą oszczędzić chorej drażliwego tematu i odwrotnie. Efekty takich spotkań są bardzo owocne. Kiedy obie strony wysłuchują naszych doświadczeń i wskazówek, jak radzić sobie w codziennych zmaganiach i na własnych oczach przekonują się, że z chorobą można funkcjonować tak, jak i bez niej, z czasem dochodzą do wniosku, że warto, a nawet trzeba być otwartym nawet w tak trudnej dla wszystkich sytuacji.
Rehabilitacja fizyczna
Amazonki organizują zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenia specjalistyczne – gimnastyka. Również organizowane są zajęcia rehabilitacyjne na basenie, do udziału w których zapraszają dotknięte chorobą kobiety.
Profilaktyka
W celach profilaktyki, nie tylko raka piersi, ale również szyjki macicy, organizowanych jest wiele happeningów czy konkursów o tematyce zdrowotnej. Od wielu już lat odbywa się „Marsz Zdrowia” – barwny pochód z transparentem jest też okazją do podejmowania ważnych tematów.
– Zależy nam na tym, żeby do profilaktyki zachęcać już młode osoby, bo wiadomo „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Co nas bardzo cieszy – młodzież chętnie włącza się w nasze działania. Przy inicjatywie „Marsz Zdrowia” angażuje się około 30 młodych wolontariuszy – dodaje prezes Amazonek.
W tym roku właśnie „Marsz Zdrowia” pod hasłem „Kocham Cię Życie” wygrał Konkurs im. dr Aleksandry Gabrysiak na najlepszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych. Elbląskie Amazonki już dziś zapraszają na tegoroczne wydarzenie, które odbędzie się 15 października. Obecnie ustalane są szczegóły, które poznamy wkrótce.
Integracja
Poza codziennymi spotkaniami w ramach oferowanego wsparcia, elbląskie Amazonki organizują wiele spotkań integracyjnych. W niedzielę 7 sierpnia 2011 uczestniczyły w VII Spartakiadzie Amazonek, organizowanej przez Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki”. Podczas wydarzenia członkinie i wolontariuszki organizacji miały możliwość uczestniczyć w zawodach sportowych.
– Spartakiada jest swego rodzaju festynem. Nie ma ograniczenia wiekowego dla uczestniczek, ale osoba biorąca w niej udział musi być Amazonką – mówi Hania. – Nasze Panie aktywnie uczestniczyły w przygotowanych konkurencjach, a nawet zdobyły wyróżnienia – dodaje Gabrysia. – Cieszy nas to, że mimo – można tak to ująć – naszej niepełnej sprawności, mamy możliwość udowodnić, że choroba nie przeszkadza w udziale we wspólnej zabawie i czerpaniu radości z życia – dodaje Basia.
Amazonki spotykają się także m.in. z okazji świąt. – Pamiętamy naszą pierwszą Wigilię. Było wiele łez i smutku – wspomina Alicja Tomczyk. – Najtrudniejsze są chyba początki nowoprzybyłych osób. Wiadomym jest, że nie od razu można się z kimś zaprzyjaźnić. Człowiek czuje się osamotniony, kiedy jeszcze nie do końca ma świadomość, że może mieć oparcie w innej osobie. Dziś na Wigilię czekamy z utęsknieniem, bo wiemy, że mimo wszystko będą to pozytywne przeżycia.
Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją pożytku publicznego. Biuro Stowarzyszenia mieści się w Elblągu przy ul. Stefczyka 7/8 (I piętro, pokój nr 8).