KRAJEWSKA: Sukces, czyli niemarnowanie żywności, będzie możliwy dzięki partnerskiej współpracy pomiędzy organizacjami a sklepem. W cały system przekazywania żywności będą zaangażowane zarówno wyspecjalizowane organizacje jak Banki Żywności, ale także lokalnie działające NGO
Dotychczas przekazywanie żywności zagrożonej zmarnowaniem na cele społeczne było dobrą praktyką sklepów i sieci handlowych. Po przyjęciu Ustawy, nad którą pracują senatorowie, każdy sklep będzie zobowiązany do przekazania darowizny bądź opłacenia kary finansowej. Mamy nadzieję, że firmy wybiorą przekazywanie darów, a nie zgodę na kary finansowe. Ustawa nakłada na sklepy obowiązek podpisania umowy na odbiór darowizny z wybraną organizację/instytucją.
Potrzeba partnerskiej współpracy
Nasuwają się jednak pytania. Czy sklepy znajdą odbiorców żywności? Czy odbiorcy będą na tyle mobilni, aby odbierać darowizny? Co zrobić w przypadku bardzo małych ilości przekazywanej żywności?
Sukces, czyli niemarnowanie żywności, będzie możliwy dzięki partnerskiej współpracy pomiędzy organizacjami a sklepem. W cały system przekazywania żywności będą zaangażowane zarówno wyspecjalizowane organizacje jak Banki Żywności, ale także lokalnie działające NGO.
Część zapisów – nowatorska
Zapisy Ustawy mówią również o raportowaniu danych dotyczących ilości zmarnowanej żywności. Jeśli to się uda, to po raz pierwszy będziemy mieli realne dane, a nie wyłącznie szacunki. Obecnie, prowadząc dyskusje na temat sytuacji związanej z marnowaniem żywności w Polsce, korzystamy z danych z innych krajów. Jeśli będziemy wiedzieli, ile żywności jest marnowane, to będziemy mogli ją lepiej zagospodarować.
Nowatorski jest zapis ustawy dopuszczający przekazanie produktów po upływie daty minimalnej trwałości w celu ich rozdysponowania w tzw. zakładach zbiorowego żywienia. Ten zapis ma wpływ na szereg innych Ustaw związanych z obrotem żywności oraz bezpieczeństwem żywności. Organizacje przygotowujące posiłki mogą mieć dodatkowe źródła produktów. Szczegółowy opis tego, w jaki sposób ma się to odbywać, zostanie zawarty w formie dodatkowego rozporządzenia i to ono będzie najważniejsze z punktu widzenia organizacji prowadzących np. jadłodajnie.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Jeśli będziemy wiedzieli, ile żywności jest marnowane, to będziemy mogli ją lepiej zagospodarować.