Konkretny, praktyczny, bezpłatny – właśnie opublikowano przewodnik „Na drodze do równowagi”. Został stworzony dla pracodawczyń i pracodawców, którym zależy na wyrównaniu szans w życiu zawodowym. Zebrano w nim m.in. najlepsze praktyki z organizacji wyróżnionych tytułem Prokobiecej Firmy Roku. RównoWaga. Obecnie trwa druga edycja konkursu i wciąż przyjmowane są zgłoszenia.
„Na drodze do równowagi” to poradnik o tym, jak stworzyć miejsce pracy przyjazne każdemu bez względu na płeć. Są w nim opisane konkretne problemy i ich rozwiązania oraz dane z raportów uzmysławiające skalę potrzeb. Autorki od wielu lat pracują na rzecz kobiet i równości. Analizując setki praktyk, stworzyły przejrzystą mapę równych szans.
Niemal 70% osób z wykształceniem biznesowym lub administracyjnym to kobiety, a tylko 2,1% kobiet pełni rolę prezeski zarządu w spółkach giełdowych i 44% zajmuje stanowiska kierownicze. Inaczej waga się przechyla przy kwestiach rodzinnych. Wg danych ZUS kobiety korzystają ze zwolnień na chore dzieci dwa razy częściej niż mężczyźni.
Procenty rozkładają się podobnie także jeśli chodzi o opiekę na co dzień w parach pracujących na cały etat. W przeważającej większości (68%) to matki zajmują się dziećmi. Dopiero niedawno, kiedy wprowadzono niezbywalny urlop ojcowski, wykorzystanie go przez mężczyzn wzrosło z 1% do 7%. Oznacza to, że urlop wychowawczy jest niemal całkowicie przypisany kobietom.
Kara za macierzyństwo, premia za ojcostwo
Kobiety decydujące się na urodzenie dziecka ponoszą – z perspektywy rynku pracy – liczne negatywne konsekwencje. W badaniach 1/3 rodziców zwraca uwagę na występowanie tzw. kary za macierzyństwo, czyli procesu zmniejszania potencjału rozwoju matek na rynku pracy. Powrót do aktywności zawodowej na tym samym poziomie okazuje się trudny lub niemożliwy. Często ze względu na nierówny podział obowiązków domowych matki wybierają pracę w mniejszym wymiarze godzin. Żeby zachować elastyczność, kobiety częściej godzą się na wykonywanie obowiązków poniżej swoich kwalifikacji. To wszystko powoduje, że zarabiają mniej. Równolegle funkcjonuje zjawisko „premii za ojcostwo”. Niemal co piąty mężczyzna deklaruje, że zetknął się z częstszym otrzymywaniem podwyżek czy awansów przez ojców.
Przewodnik objaśnia mechanizmy wykluczeń i proponuje rozwiązania sprawdzone przez uczestników konkursu RównoWaga. Prokobieca Firma Roku. Opisuje wyzwania stojące przed pracodawcami i pracodawczyniami chcącymi zapewnić realną, a nie tylko deklaratywną, równość płci w życiu zawodowym. Wskazuje też sposoby, za pomocą̨ których najłatwiej ten cel osiągnąć.
Nagrodzone w konkursie firma NatWest Group Polska to przykład przedsiębiorstwa, które odpowiada na potrzeby rodziców i konsekwentnie realizuje własną politykę prorodzinną. Oprócz elastycznych godzin pracy, organizacja m.in. dofinansowuje procedury in-vitro czy prowadzi program Keep in touch. Pozwala on utrzymywać kontakt z pracą podczas dłuższych nieobecności, np. poprzez zapraszanie na konferencje czy wydarzenia firmowe.
– Wiele firm tworzy własne, oryginalne projekty, odpowiadając na potrzeby swoich pracowniczek i pracowników. Jednym z celów konkursu RównoWaga jest agregowanie pomysłów i dyskusja nad problemami, które wspólnie możemy rozwiązać. Kolejna edycja konkursu pokazuje, że jest jeszcze dużo do zrobienia, dlatego zależy nam, by przewodnik Na drodze do równowagi dotarł do jak największej liczby odbiorców – podkreśla Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka projektów Kulczyk Foundation, autorka odpowiedzialna za rozdział o zdrowiu.
Przewodnik jako jedna z pierwszych publikacji kompleksowo porusza temat zdrowia menstruacyjnego i menopauzalnego w pracy. Choć są to kwestie naturalne, to wciąż pozostają tabu. Kulczyk Foundation w swojej codziennej działalności stara się to zmieniać. Spółka M&J wyróżniona tytułem Prokobiecej Firmy Roku w kategorii Zdrowie, oprócz dostępu do środków menstruacyjnych w toaletach, w swoich działaniach zwraca uwagę na kwestie związane z perimenopauzą. Oznacza to m.in. możliwość skorzystania z dnia wolnego z powodu dokuczliwych objawów związanych z klimakterium lub miesiączką.
Przewodnik Na drodze do równowagi podzielony jest na rozdziały odpowiadające wszystkim sekcjom konkursu na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga: Polityka i mechanizmy równości, Płace, Równowaga praca-dom, Zdrowie, Rozwój i szkolenia.
Autorkami publikacji są Karolina Adrian (Share the Care), Nina Gabryś-Janowska (Equal view. DEI Consultin), Nadia Kurtieva (Konfederacja Lewiatan), prof. Iga Magda (Instytut Badań Strukturalnych), Joanna Maliszewska-Mazek (Kulczyk Foundation), dr Ewa Rumińska-Zimny (Stowarzyszenie Kongres Kobiet), Alicja Wejdner (Stowarzyszenie Kongres Kobiet).
Przewodnik można pobrać bezpłatnie ze strony: www.rownowaga.org.pl.
Dane podane w informacji prasowej pochodzą z przewodnika Na drodze do równowagi, gdzie opisane są źródła.
Źródło: Kulczyk Foundation