Co zmienia się wraz ze zmianą terminu Finału WOŚP?
31 stycznia 2021 – to aktualna data 29. Finału WOŚP, który dedykowany będzie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przesunęła termin akcji o 3 tygodnie, w związku z wprowadzoną tzw. kwarantanną narodową. Jakich zmian w zakresie organizacji zbiórki należy się spodziewać?
Zmiana daty Finału WOŚP to, poza wieloma oczywistymi działaniami, jak choćby ponowne zaprojektowanie grafik, kampania informacyjna i zweryfikowanie możliwości zaangażowania obsługi akcji, również szereg zagadnień dotyczących realizacji kwesty i wydarzeń towarzyszących.
– 29. Finał odbędzie się w takiej samej formie, w jakiej miał zostać zrealizowany pierwotnie z tym, że 31 stycznia. Nadal, w centrum Warszawy – przed PKiN na Placu Defilad – planujemy wybudować studio telewizyjne, z którego już od soboty będziemy nadawać 27-godzinną transmisję. Jesteśmy w kontakcie ze sztabami i praktycznie wszystkie bardzo dobrze rozumieją tę decyzję i przyznają, że to dla nich dobra informacja, gdyż w obecnej sytuacji ciężko byłoby zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia. Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi podwykonawcami, partnerami i z ich strony też jest ogromne zrozumienie. Rozmawialiśmy również z artystami, którzy mieli zagrać na Finale – wszyscy potwierdzili swoją dostępność w nowym terminie. Przed nami na pewno bardzo dużo pracy, ale widzimy, że wśród wszystkich, którzy z nami grają, jest duża determinacja, żeby ten Finał zrealizować jak najpiękniej, mimo wszystkich przeciwności losu, które nas w tym roku spotkały – mówi Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.
Sztaby
29. Finał WOŚP to 1362 Sztaby (w tym 79 poza granicami kraju, m.in. Stany Zjednoczone, Tanzania, Australia, Tajlandia, Islandia), które angażują się w Finał poprzez organizację kwesty, ale też rozmaitych wydarzeń towarzyszących. Większość przygotowań do zbiórki zostało już poczynionych – z pomocą UPS do Sztabów trafiły charakterystyczne tekturowe puszki oraz środki ochrony osobistej i materiały informacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa.
Zmiana terminu Finału to dla Sztabów więcej czasu na zakończenie formalności związanych z rekrutacją i obsługą wolontariuszy, ale też możliwość przesunięcia zaplanowanych wydarzeń na okres po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych przez rząd.
To także 3 tygodnie więcej na zbiórkę do Sztabowych Puszek Stacjonarnych, których już teraz działa 6160 (przy 4256 rok temu).
Swoje zbiórki prowadzą również stacje Circle K, sklepy Lidl, Neonet i Żabka oraz salony Kemon.
Aukcje Allegro dla WOŚP
Tradycją jest, że aukcje Allegro dla WOŚP kończą się kilka tygodni po Finale. Tym razem będzie podobnie – aukcje zakończą się 14 lutego, czyli potrwają łącznie ponad dwa miesiące. Aktualnie na liczniku Allegro znajduje się prawie 1,2 miliona złotych, zadeklarowanych w ponad 15 tysiącach aukcji.
Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców
29. Finał będzie pierwszym, podczas którego Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której nagrodami są Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne, trwać będzie nie tylko w dniu Finału, lecz zacznie się znacznie wcześniej – już 10 stycznia i potrwa aż trzy tygodnie.
Zbiórki w kanałach elektronicznych
Od początku grudnia cel Finału wspierać można bez konieczności wychodzenia z domu, rozmaitymi kanałami elektronicznymi, których z dnia na dzień przybywa. Są to m.in. wpłaty poprzez stronę internetową WOŚP, na Facebooku, czy SMS (o treści SERCE na 75 565, koszt: 6,15 z VAT).
Terminy dla wybranych form wsparcia:
- zbiórki przez eSkarbonki od Mastercard – do 1 lutego
- SMS – do 15 lutego
- wplacam.wosp.org.pl i zbiórki na Facebooku – do końca lutego
Ostateczny wynik 29. Finału WOŚP ogłoszony zostanie w kwietniu, w okolicach Światowego Dnia Zdrowia.
Bieg "Policz się z Cukrzycą"
Swoją datę zmienia również Bieg Policz się z Cukrzycą – 15 edycja wydarzenia przybierze nową formę – będzie realizowana w dowolnym miejscu, w którym znajdą się biegacze, a jej punkt kulminacyjny nastąpi 31 stycznia. Jeszcze przez kilka dni trwa sprzedaż pakietów startowych, których obecnie jest już tylko 1130.
Produkcja, transmisja, koncerty
Zmiana daty Finału to także ponowne ustalenia w zakresie produkcji wydarzenia i jego transmisji. Zgodnie z pierwotnym planem, transmisja internetowa 29. Finału WOŚP rozpocznie się już w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i potrwa nieprzerwanie do północy z niedzieli na poniedziałek – będzie to najdłuższa transmisja internetowa w historii Finałów WOŚP.
Bez zmian pozostaje również kwestia możliwości śledzenia wydarzenia na kanałach TVN Grupa Discovery – relację z Finału będzie można zobaczyć w TVN, TVN24, TTV oraz na platformie internetowej Player.
Podobnie jak przy organizacji Najpiękniejszej Domówki Świata, Fundacja będzie transmitować Finał online na swoich kanałach Facebook, Youtube i Twitch, relację zaprezentują też Onet.pl i Antyradio.
Na Finale zagrają wszystkie ogłoszone wcześniej zespoły, m.in. Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Łąki Łan, Dżem. W planie jest w sumie 19 koncertów, które odbywać się będą na żywo w studiu telewizyjnym już od soboty 30 stycznia.
Domowa Orkiestra
Wraz z przesunięciem terminu Finału o 3 tygodnie wydłuża się również czas emisji Domowej Orkiestry – codziennego programu internetowego Jurka Owsiaka, w którym przedstawiane są najważniejsze informacje dotyczące życia Fundacji WOŚP i przygotowań do Finału. Program oglądać można na kanałach społecznościowych Fundacji WOŚP i KręciołaTV na Youtubie.
29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia 2021 roku. W zbiórkę, która dedykowana będzie wsparciu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy, włączy się 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, który realizowany będzie w formie wirtualnej. W Warszawie centrum wydarzeń stanowić będzie studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbędą się koncerty m.in. zespołu Dżem, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpocznie się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i potrwa nieprzerwanie 27 godzin.
Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy