Już bardzo niewiele czasu pozostało działającym placówkom wsparcia dziennego na dostosowanie się do nowych wymagań, określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Termin mija 30 czerwca 2015 r. Świetlice nowo powstające wciąż czekają na szczegółowe przepisy określające warunki, jakie muszą spełnić.
Sytuacja placówek wsparcia dziennego (czyli ognisk wychowawczych, świetlic socjoterapeutycznych, klubów dla dzieci) zmieniła się w 2011 roku, kiedy uchwalona została ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa postawiła wysokie wymagania dotyczące lokali, w których prowadzone miały być placówki – zarówno nowo powstające, jak istniejące już w momencie uchwalenia ustawy.
Organizacja, która chciała prowadzić świetlicę, musiała uzyskać zgodę straży pożarnej i organów sanepidu. Żeby uzyskać zgodę musiała spełnić bardzo wysokie wymagania, dodatkowo niezbyt jasno określone w przepisach.
Organizacje pozarządowe podnosiły wtedy, że takie przepisy mogą spowodować, że przestaną powstawać nowe ogniska i świetlice, a te, które istnieją zostaną zamknięte.
Fundacje i stowarzyszenia zapewniały, że świetlice prowadzą w warunkach bezpiecznych dla dzieci, ale dostosowanie lokali do aż tak wysokich wymagań nie jest możliwe. Zwracały uwagę na to, że ogniska i świetlice często mieszczą się w piwnicach lub w suterenach – czyli lokalach, których w ogóle nie da się dostosować do nowych przepisów, albo w pomieszczeniach o niskim standardzie – których remonty są zbyt kosztowne dla fundacji i stowarzyszeń.
Stare placówki
W przypadku już istniejących placówek, nowe prawo zezwoliło samorządowcom – wójtom, starostom, burmistrzom, prezydentom miast na samodzielną ocenę, czy lokal, w którym działa placówka, zapewnia dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Tym samym przyjęto, że placówka może działać, jeżeli organ samorządowy uzna warunki lokalowe za wystarczające, nawet jeżeli nie uzyskałaby ona np. pozytywnej opinii straży pożarnej i sanepidu.
Nowe placówki
Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej dotyczyła również nowo powstających placówek wsparcia dziennego. W przypadku starania się o zezwolenie na otwarcie placówki przepisy utrzymały konieczność uzyskania pozytywnej opinii komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz pozytywnej opinii właściwego państwowego inspektora sanitarnego, ale wymagania, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzona działalność miały zostać doprecyzowane w rozporządzeniu. Do wydania rozporządzenia upoważniony został minister właściwy do spraw rodziny w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już w trzecim kwartale 2014 r. zapewniało, że prace nad rozporządzeniem są zaawansowane, jednak do chwili obecnej prace nie zostały zakończone.
Co teraz?
W chwili obecnej nie ma dostępnych publicznie danych dotyczących tego, ile placówek wsparcia dziennego uzyskało już aprobatę samorządów, ilu z nich postawiono dodatkowe wymagania i ile jest takich, które tych wymagań nie są i nie będą w stanie spełnić.
W dniu 17 czerwca 2015 r. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o informacje na temat aktualnej sytuacji placówek wsparcia dziennego w Polsce oraz możliwości udzielenia im pomocy w dostosowaniu zajmowanych przez nie lokali do nowych wymagań. W swoim wystąpieniu Rzecznik zwraca uwagę na fakt, iż placówki wsparcia dziennego są bardzo ważną formą wspierania dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a bez ich pomocy wiele dzieci nie mogłoby pozostać w swoich biologicznych rodzinach, co jednocześnie oznaczałoby konieczność umieszczenia ich w pieczy zastępczej.
Rzecznik przypomina również, iż w 2012 r. ministerstwo informowało, iż istnieje możliwość wygospodarowania z funduszu resortu pracy i polityki społecznej środków na modernizację pomieszczeń, a ich wysokość „będzie uzależniona od skali problemu i charakteru wniosków wypływających z poszczególnych gmin”.
Jedno z zapytań rzecznika dotyczy również przygotowywanego przez ministerstwa rozporządzenia dotyczącego nowych placówek.
Z prośbą o zdiagnozowanie sytuacji placówek wsparcia dziennego oraz udzielenie im pomocy w modernizacji lokali dziennego Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również do starostów, prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów.
Z całymi wystąpieniami zapoznać się można tu:
Więcej o prowadzeniu placówek wsparcia dziennego w serwisie poradnik.ngo.pl:
Źródło: poradnik.ngo.pl