Co w realizowaniu projektów unijnych zmienią nowe wytyczne o dostępności?
Ministerstwo Rozwoju opracowało wytyczne, które nakładają na projektodawców obowiązek zapewnienia dostępności wszystkich produktów projektów finansowanych z funduszy unijnych pod kątem osób z niepełnosprawnościami. Paulina Pietrasik z Ministerstwa Rozwoju tłumaczy, na czym będą polegały zmiany.
Czym są „Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji”?
W jakim celu powstały?
Kogo obowiązują „Wytyczne”?”
Jak „Wytyczne” definiują, kim jest osoba z niepełnosprawnością?
Przyjęta w „Wytycznych” definicja jest pewnym kompromisem pomiędzy krajowymi regulacjami a definicją niepełnosprawności przyjętą w Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Z jednej strony przyjęliśmy stosowanie definicji osób z niepełnosprawnościami w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych [1] oraz osób z zaburzeniami psychicznymi, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego [2], czyli odwołujemy się do legalistycznego rozumienia. Z drugiej posługując się pojęciem „osoba z niepełnosprawnością/ami” chcemy przenieść uwagę na bariery, które stanowią przyczynę ograniczania rozwoju potencjału osób z niepełnosprawnościami.
Jak rozumieć zawarte w „Wytycznych” sformułowania: uniwersalne projektowanie, mechanizm racjonalnych usprawnień czy opis dostępności inwestycji?
W praktyce powinno to oznaczać każdorazową refleksję nad potrzebą i stopniem dostosowania danego produktu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W przypadku zakupu szyn kolejowych można mówić o neutralności produktów projektu, ale sytuacja nie jest już tak oczywista w przypadku zakupu i uruchamiania taboru kolejowego czy np. wypożyczalni rowerów. W pierwszym przykładzie należy np. zapewnić system informacji oparty na komunikatach głosowych, wizualnych, obniżone progi, brak schodów, a także odpowiednio wysokie i szerokie miejsca siedzące oraz swobodne ciągi komunikacyjne w pojazdach. Należy dostosować widoczność, oświetlenie i kolorystykę oznakowania taboru, numerów linii i kierunków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Systemy kupowania i kasowania biletów powinny być intuicyjne, a automaty do sprzedaży/ kasowania biletów umieszczone na odpowiedniej wysokości, dostępnej dla wszystkich.
Z wypożyczalni rowerów sfinansowanej za publiczne pieniądze mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnościami, co oznacza, że wśród rowerów powinny znaleźć się także rowery integracyjne.
Racjonalne usprawnienia to mechanizm możliwy do uruchomienia wraz z pojawieniem się w projekcie – w charakterze uczestnika lub personelu – osoby z niepełnosprawnością. Projektodawca, w celu zapewnienia dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami, ma możliwość zaplanowania w budżecie kosztów racjonalnych usprawnień. Może to być np. sfinansowanie asystenta tłumaczącego na język łatwy, asystenta osoby z niepełnosprawnością, tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika, alternatywnych form przygotowania materiałów projektowych (szkoleniowych, informacyjnych, np. wersje elektroniczne dokumentów, wersje w druku powiększonym, pisane alfabetem Braille’a lub w języku łatwym, nagranie tłumaczenia na język migowy na nośniku elektronicznym, itp.). Łączny koszt racjonalnych usprawnień na jednego uczestnika nie może przekroczyć 12 tys. złotych.
Na czym polega wspomniana w dokumencie dostępność cyfrowa?
Na co projektodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę?
We wnioskach o dofinansowanie projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności wymaga się wskazania sposobu realizacji zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Instytucja dokonująca oceny projektów musi sprawdzić uzasadnienie i informacje zawarte we wniosku.
Co istotne, brana jest też pod uwagę zgodność z koncepcją uniwersalnego projektowania. Wnioskodawca musi więc umieścić w ramach wniosku opis dostępności nowo tworzonej inwestycji, z uwzględnieniem rodzajów niepełnosprawności.
Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat „Wytycznych”?
[1]Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721, z późn. zm.
[2] Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375
Źródło: Ministerstwo Rozwoju