Ponad połowa młodych Europejczyków jest gotowa podjąć pracę poza granicami swojego kraju – wynika z najnowszych badań Eurobarometru. Jednocześnie jedynie 3% zatrudnionych obywateli krajów UE pracuje za granicą. Polska młodzież plasuje się wśród mniej mobilnych.
Raport „Youth on the move” został oparty na badaniach sondażowych przeprowadzonych przeprowadzonych przez instytut Gallupa w krajach UE oraz Chorwacji, Turcji, Norwegii i Islandii. Badano skłonność Europejczyków w wieku 18-35 lat do emigracji, kształcenia za granicą, założenia własnego biznesu oraz ich postrzeganie powodów trudności w znalezieniu pracy.
Z badania wynika, że najwięcej młodych ludzi chce za pracą wyjechać z Islandii (84%), Szwecji (76%), Bułgarii (74%), Rumunii (73%) i Finlandii (71%). Najmniej chętnych do emigracji zarobkowej było w Turcji (28%). Wartości poniżej 50% zanotowano również we Włoszech, Holandii i Belgii.
Polska młodzież pod tym względem plasuje się raczej wśród mniej mobilnych. 31% młodych Polaków byłoby skłonnych wyjechać za granicę za pracą na krócej, 27% na dłużej, a 39% odrzuca możliwość wyjazdu.
Do emigracji za pracą odrobinę bardziej skłonni są europejscy mężczyźni (56% deklaruje taką możliwość) niż kobiety (49%).
Skłonność do wyjazdu wzrasta wraz z poziomem wykształcenia. 55% młodych osób z wyższym wykształceniem deklaruje możliwość emigracji zarobkowej. W grupie osób z wykształceniem ponadpodstawowym odsetek ten spada do 33%.
Jednocześnie 14% badanych Europejczyków deklarowało, że ma za sobą pobyt za granicą w celach edukacyjnych bądź kształcenia zawodowego. Najniższy odsetek odnotowano w Turcji (3%) i Bułgarii (10%) ale także Wielkiej Brytanii i Rumunii. Z kolei na Cyprze i w Luksemburgu koło 40% respondentów przyznawało się do takiego doświadczenia. Polska plasuje się w drugiej połowie listy z wynikiem 13%.
Oprócz kwestii migracyjnych, innym ciekawym wątkiem, jaki pojawił się w badaniu jest stosunek do zakładania własnego przedsiębiorstwa. Okazuje się, że młodzi Polacy należą do europejskiej czołówki jeśli chodzi o chęć uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Blisko dwie trzecie polskiej młodzieży chciałoby mieć własną firmę (62%). Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Bułgarzy (74%), Litwini (64%) i Łotysze (63%). Na drugim końcu szeregu znajdują się młodzi Włosi (tylko 27% z nich ma ochotę na prowadzenie biznesu), Węgrzy (28%), Niemcy i Belgowie (po 31%) oraz Austriacy (32%). Średnia europejska wynosi 43%.
Polacy, którzy nie chcą zakładać działalności gospodarczej najczęściej jako powód podają zbytnie ryzyko (8% ogółu ankietowanych, wobec europejskiej średniej – 12%). Na drugim miejscu jest brak odpowiednich kwalifikacji (5%, w całej Europie – 7%). Tyle samo młodych Polaków uważa, że prowadzenie przedsiębiorstwa jest dla nich zbyt trudne (średnia w Europie – 13%). Czwartym powodem jest brak dostępnych środków finansowych (5% przy średniej – 8%).
W całej Europie to młodzi mężczyźni są bardziej chętni do zakładania firm niż kobiety (47% wobec 39%). Skłonność ta maleje wraz z wiekiem badanych (50% osób do 19 roku życia ma ochotę na bycie przedsiębiorcą wobec 34% w grupie osób 30-35 lat).
Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie w styczniu 2011 roku, w każdym kraju (poza Cyprem, Maltą, Islandią i Luksemburgiem) objęto nim grupę 1000 osób w wieku 15-35 lat.
Źródło: bezrobocie.org.pl