Co się zmienia? Trendy w trzecim sektorze według GUS
Cykliczne badania sektora non-profit prowadzone przez GUS pozwalają na obserwowanie zmian w środowisku organizacji pozarządowych. Na przestrzeni ostatnich lat dostrzegamy m.in. zmiany w liczbie organizacji, wielkości bazy członkowskiej, zatrudnieniu etatowym i przychodach.
W związku ze specyficzną definicją sektora społecznego trudno wyniki GUS-u zestawiać z wynikami innych badań. Stałość GUS-owskiej metodologii pozwala jednak na obserwowanie zmian, jakie zachodzą na przestrzeni ostatnich lat w grupie badanych organizacji.
Wzrost liczby organizacji
Z każdą kolejną falą badania między 2010 a 2016 rokiem można zaobserwować przyrost nowych organizacji. GUS szacuje, że w 2016 roku sektor pozarządowy (zdefiniowany zgodnie z wyżej opisanymi zasadami) liczył 91,8 tys. aktywnych podmiotów. Największa dynamikę wzrostu zanotowały fundacje, których między 2014 a 2016 rokiem przybyło o 27%.
Zmniejszenie bazy członkowskiej
Regularnie zmniejsza się liczba członków zaangażowanych w działalność organizacji społecznych. GUS szacuje, że w 2016 roku liczba członkostw w organizacjach wynosiła 9,1 mln (nie da się niestety tej liczby przełożyć wprost na osoby, gdyż jedna osoba mogła być zaangażowana w wiele organizacji). Jeszcze w 2010 roku GUS podawał, że liczba członkostw wynosiła ponad 10 mln. Jak wskazuje GUS, zmianę tę częściowo wyjaśnia większy przyrost fundacji, które nie mają charakteru członkowskiego, w stosunku do innych podmiotów o charakterze członkowskim.
Wzrost etatów
Istotnie wzrosła liczba etatów w organizacjach. W 2010 roku było to 114 tys. etatów, podczas gdy sześć lat później 138,4 tys. etatów (w ramach tych etatów w 2016 roku pracowało 162 tys. osób). Z drugiej strony nieco zmniejszył się odsetek organizacji, które zatrudniają na podstawie umowy o pracę, w 2016 roku w ten sposób zatrudniało 14% organizacji (najczęściej społeczne podmioty wyznaniowe).
Wzrost przychodów
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: fakty.ngo.pl