Od zakończenia I Kongresu Debaty Publicznej minął już ponad miesiąc, więc chcieliśmy podzielić się podsumowaniem tego wydarzenia, które dla nas – Instytutu Dyskursu i Dialogu – stało się kamieniem milowym w naszej działalności. Zorganizowaliśmy je z okazji 5-lecia istnienia naszej fundacji.
Wydarzenie stało się miejscem debaty nie tylko środowiska naukowego, ale też co ważne trzeciego sektora. Oczywiście problemem, który został tam podjęty był stan i perspektywy debaty publicznej w Polsce.
Tytuł Kongresu brzmiał „Powrót do rzetelności! Czy jest możliwy?”. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które zgromadziło dziennikarzy, badaczy mediów i komunikacji oraz aktywistów trzeciego sektora zaangażowanych w poprawę debaty publicznej w Polsce.
Kongres odbył się w dniach 15-16 grudnia 2022 roku w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. W czasie dwóch dni Kongresu zgromadzona publiczność miała okazję do zapoznania się z najbardziej nurtującymi problemami związanymi z funkcjonowaniem szeroko rozumianych kanałów komunikowania masowego oraz respektowaniem (bądź brakiem respektowania) przez nie zasad rzetelności.
W czasie Kongresu odbyło się sześć paneli dyskusyjnych, trzy sesje referatów oraz kilka wydarzeń towarzyszących. Poruszane tematy dotyczyły etyki dziennikarskiej, roli trzeciego sektora w propagowaniu rzetelności w debaty publicznej, dezinformacji, wpływu nowoczesnych technologii i roli Big Tech na współczesne dziennikarstwo. Zastanawiano się także nad stanem i kondycją mediów lokalnych i obywatelskich. Poruszono problem przeciwdziałania dezinformacji oraz etycznego zarządzania mediami, a także wpływu nowych technologii na rzetelność treści przekazów medialnych.
Oprócz paneli dyskusyjnych odbyły się sesje referatów, które zgromadziły naukowców z całego kraju zajmujących się problematyką szeroko rozumianej debaty publicznej.
W czasie trwania I Kongresu Debaty Publicznej organizator Instytut Dyskursu i Dialogu otrzymał z rąk Wojciecha Kaczmarczyka, dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, certyfikat Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom. Wyróżnienie umożliwia wspieranie organizacji w rozwoju wolontariatu przez Korpus Solidarności.
Podczas ostatniego dnia Kongresu – na temat edukacji medialnej – ogłoszono powołanie Federacji na rzecz Lepszej Debaty Publicznej, której inicjatorami zostały organizacje obywatelskie: Instytut Dyskursu i Dialogu, Stowarzyszenie Analityków Mediów Elektronicznych oraz fundacja BITECH Think Tank. Federacja będzie w przyszłości: prowadziła wspólne działania na rzecz kreowania pozytywnych zmian w polskiej debacie publicznej, organizowała działania z zakresu edukacji medialnej oraz inicjowała zmiany w prawie, mające poprawić sytuację dziennikarstwa i komunikacji masowej dla dobra obywateli.
Zwieńczeniem Kongresu była Gala Dobrego Dziennikarstwa, która odbyła się 16 grudnia w Domu Dziennikarza. W czasie uroczystości zostały wręczone nagrody dla najlepszych dziennikarzy mijającego roku, w tym nagrodę główną Dobrego Dziennikarza 2022. Otrzymał ją Tomasz Rożek (autor Nauka. To lubię).
W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli: publicystyka Tomasz Terlikowski („Tygodnik Powszechny”, RMF FM), dziennikarstwo śledcze Piotr Świerczek (TVN24), dziennikarstwo nowych mediów Łukasz Bok (autor Konflikty i Katastrofy Światowe), dziennikarstwo społeczne Aleksandra Lipczak (za tekst w „PISMO”).
Wyjątkowość nagród stanowi fakt, że nominacje dokonywane są na podstawie całorocznych prac wolontariuszy tworzących portal dobrzydziennikarze.pl, a główną decyzję podejmują obywatele w głosowaniu internetowym.
Co warto wiedzieć o przyszłości Kongresu Debaty Publicznej? W planach jest realizacja wydarzenia raz na trzy lata. Chcemy pogłębiać dyskusję na temat stanu debaty publicznej w Polsce. Istotna jest również integracja organizacji pozarządowych ze środowiskiem naukowym.
Tymczasem zachęcamy do tego, aby śledzić nasze kolejne wydarzenia oraz dołączyć do darczyńców Instytutu Dyskursu i Dialogu w organizowanej przez nas noworocznej zbiórce. Nie pozostaje nic innego, jak RAZEM zmieniać MEDIA NA LEPSZE!
Link do zbiórki: Gala Dobrego Dziennikarstwa 2023 i kolejne działania INDID w nadchodzącym roku! | zrzutka.pl
Więcej o wydarzeniu: indid.pl.
Źródło: Instytu Dyskursu i Dialogu