Co nowego w bibliotekach
Można porozmawiać na Skype’ie. Można wrzucić najnowsze zdjęcia na Facebook. Można też wydrukować wypracowanie i zeskanować dowód osobisty lub wysłać przez Internet PIT do urzędu skarbowego. A to wszystko w Bibliotece Publicznej w Baranowie, a także w 55 innych bibliotekach publicznych na Mazowszu, do których w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dotarł już sprzęt informatyczny.
Komputery, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, laptopy, projektory multimedialne, ekrany i aparaty cyfrowe trafiły już do ponad połowy bibliotek, które w ramach Programu otrzymają sprzęt informatyczny. Do końca maja do mazowieckich bibliotek zostanie dostarczonych łącznie:
- 89 komputerów wraz z monitorami i oprogramowaniem Windows 7 i Office 2007 (przekazanym bezpłatnie przez firmę Microsoft) oraz oprogramowaniem antywirusowym i ogólnodostępnym oprogramowaniem użytkowym
- 73 urządzenia wielofunkcyjne (drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie w jednym urządzeniu)
- 15 drukarek A3
- 9 laptopów
- 9 projektorów multimedialnych wraz z ekranami
- 101 aparatów cyfrowych wraz z przewodnikiem „Projekt: fotografia”
Biblioteki są sukcesywnie podłączane do Internetu. Ponadto każdy, kto przyjdzie do biblioteki z własnym laptopem będzie mógł również skorzystać z sieci, ponieważ w bibliotekach powstają tzw. hot-spoty, czyli punkty publicznego dostępu do Internetu.
Sprzęt dotarł już m.in. do bibliotek w Dobrzankowie, Grodzisku Mazowieckim, Kozienicach, Międzyborowie, Pakosławiu, Sieciechowie, Żabieńcu.
Bożena Stegienko, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Baranowie: „Nasza biblioteka oraz dwie filie otrzymały łącznie dwa komputery, dwa urządzenia wielofunkcyjne oraz dwa aparaty cyfrowe. Musze przyznać, że mamy straszne oblężenie tego sprzętu. Bardzo wiele dzieci jest zainteresowanych Internetem. Uczą się też korzystać z nowych programów – na przykład ze Skype’a, zwłaszcza, że mają też do dyspozycji kamerki internetowe. To dla nich coś zupełnie nowego”.
Możliwości wykorzystania sprzętu informatycznego jest naprawdę bardzo dużo.
Dostarczone do bibliotek laptopy i projektory multimedialne pozwolą na organizowanie pokazów filmowych, które mogą być także dobrą okazją do zaproszenia twórców filmu – aktorów, reżyserów, autorów zdjęć. Ponadto biblioteka będzie mogła przeprowadzać konkursy fotograficzne lub filmowe, a najlepsze dzieła zaprezentować nie tylko lokalnej społeczności, ale poprzez umieszczenie ich w Internecie - również szerszej publiczności.
Z dostępu do Internetu będą mogli skorzystać młodzi ludzie, poszukujący przydatnych informacji czy kontaktów ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Dzięki znalezionym w sieci wiadomościom przygotują ciekawszy referat, napiszą lepsze wypracowanie, będą rozwijać swoje zainteresowania. Starsi będą mieli możliwość „oswojenia się” z komputerem, bo przy pomocy bibliotekarki czy bibliotekarza dowiedzą się, w jaki sposób obsługiwać komputer i jak korzystać z Internetu. Osoby poszukujące pracy będą mogły nie tylko śledzić pojawiające się w sieci ogłoszenia rekrutacyjne, ale także przesyłać swoje aplikacje za pośrednictwem poczty elektronicznej. Z kolei ci, których rodzina przebywa zagranicą, będą mogli porozmawiać z bliskimi za pomocą komunikatorów internetowych.
Dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym służącym do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania, uczniowie i studenci będą mogli wydrukować swoje prace, skopiować niezbędne do nauki materiały, poszukujący pracy lub prowadzący własne firmy będą mogli wydrukować lub skopiować potrzebne dokumenty czy wysłać faks, a osoby dokumentujące historię regionu lub swojej rodziny będą mogły zeskanować cenne dokumenty, zdjęcia, wycinki z gazet.
Drukarki z opcją druku w formacie A3 umożliwią drukowanie afiszy i ogłoszeń o różnych wydarzeniach, organizowanych zarówno przez bibliotekę, jak i inne lokalne instytucje czy organizacje.
W całej Polsce w Programie uczestniczy 1865 bibliotek, w tym 101 w województwie mazowieckim. Dostawami sprzętu zajmuje się poznańska firma Talex, która odpowiada również za pomoc informatyczną dla bibliotek. Dostarczany sprzęt jest ponadto objęty pięcioletnią gwarancją. Jego rodzaj i liczba są uzależnione od tego, czy biblioteka posiada już komputery dostępne dla użytkowników biblioteki, czy jest biblioteką gminną czy filią oraz czy pełni w Programie rolę Biblioteki Wiodącej czy Partnerskiej.
Wszystkie dostawy odbywają się w sposób przyjazny i komfortowy dla bibliotek.
Mariusz Boguszewski, Specjalista ds. ICT w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: „Opracowując koncepcję dostaw sprzętu zwracaliśmy szczególną uwagę na sposób ich realizacji. Wiedzieliśmy, że do bibliotek pojadą informatycy posługujący się na co dzień językiem technicznym, który może być dla bibliotekarek zupełnie niezrozumiały. Dlatego przeprowadziliśmy dla instalatorów specjalne szkolenia oraz zaprojektowaliśmy system nagród za wysoką jakość wykonania usługi. Dzięki ankietom, które wszystkie bibliotekarki wypełniają po zakończeniu dostaw wiemy, że do tej pory wszystko przebiegało bardzo sprawnie i wszystkie biblioteki są z przeprowadzenia dostaw zadowolone”.
Ponadto bibliotekarki i bibliotekarze uczestniczą w szkoleniach informatycznych, dzięki którym dowiadują się, jak w pełni wykorzystywać dostarczony do bibliotek sprzęt.
Pobierz
-
potem do wywiadów
469446_200907290829210170 ・38.72 kB
-
200911120948020732
494799_200911120948020732 ・38.72 kB
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego