POLUBICKA: Trwają konsultacje publiczne – co to właściwie znaczy? Dowiecie się, jak wyrazić w nich swoje zdanie i gdzie znaleźć opinie innych. Krok po kroku, link po linku. Nie musicie wierzyć na słowo – możecie sprawdzić.
W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka zmian w prawie, które wpływają na funkcjonowanie wszystkich organizacji pozarządowych, bez względu na dziedzinę ich działalności. Ogłoszona została nowelizacja ustawy o rachunkowości, posłowie pracują nad zmianami w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kończą się rządowe konsultacje projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jak się w tym nie pogubić, gdzie szukać sprawdzonych informacji?
Konsultacje bez projektu?
Odpowiedzi na te pytania przedstawię na przykładzie projektu ustawy o NCRSO, którego konsultacje trwają do wtorku 31 stycznia.
Zgodnie z Regulaminem pracy Rady Ministrów projekty ustaw i rozporządzeń przygotowywane w resortach publikowane są na stronie
legislacja.rcl.gov.pl. Przed umieszczeniem tam kompletu dokumentów (projektu, uzasadnienia, oceny skutków regulacji) nie mogą rozpocząć się obowiązkowe konsultacje publiczne, które dla ustaw powinny trwać minimum 21 dni. Dlatego po pojawieniu się w listopadzie na portalu ngo.pl roboczej treści ustawy o Narodowym Centrum komentatorzy wskazywali, że nie można mówić o prawdziwych konsultacjach dopóki projekt nie zostanie oficjalnie umieszczony na rządowej stronie zgodnie z wymogami prawa. Pojawił się tam po prawie miesiącu – 19 grudnia.
Nie czekajcie na urzędników!
W zakładce
„Konsultacje publiczne” zawsze powinna znaleźć się informacja, na jaki adres należy przesyłać uwagi oraz w jakim terminie – w tym przypadku na adres konsultacje.ncrso@kprm.gov.pl lub listownie na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do dnia 31 stycznia 2017 roku. Może to zrobić każda osoba i każda organizacja, nie trzeba zostać imiennie zaproszonym. Zazwyczaj po zakończeniu konsultacji w tej zakładce pojawiają się wszystkie zgłoszone przez stronę społeczną opinie – muszą się tam znaleźć obowiązkowo, jednak przepisy nie określają terminu ich publikacji. Gdy nie pojawiają się tam przez dłuższy czas, warto skierować wniosek o dostęp do informacji publicznej, domagając się ich opublikowania. Jak złożyć taki wniosek? To proste, pomoże w tym
informacjapubliczna.org.
Jeżeli chcecie przedstawić szerokiemu gronu organizacji swoje stanowisko i nie czekać, aż urzędnik umieści je w rządowej witrynie, możecie zrobić to sami „pozarządowo”, tak jak my (OFOP):
a) po pierwsze użyć wszystkich swoich kanałów komunikacji –
strony internetowej, mediów społecznościowych, newslettera do sympatyków, wysłać maile do federacji, koalicji, tematycznych partnerstw Strategicznej Mapy Drogowej oraz poinformować zajmujących się tym tematem dziennikarzy;
b) po drugie opublikować na
portalu ngo.pl z ponad 5,5 mln użytkowników, oglądających portal 40 000 razy każdego dnia!
c) po trzecie przesłać swoje stanowisko do
obserwatoriumdemokracji.pl, które dokumentuje reakcje organizacji społecznych, instytucji i środowisk prawniczych oraz akademickich, grup zawodowych i obywateli na zmiany aktów prawnych dotyczących praw i wolności obywatelskich, demokratycznego ładu prawnego i ustroju państwa.
Wkrótce kończą się konsultacje publiczne. Proszę – nie czekajcie, weźcie w nich udział. Zastanówcie się, co proponowane przepisy zmienią w Waszym otoczeniu, na lepsze czy na gorsze. Poprzyjcie lub skrytykujcie, zróbcie to sami lub wspólnie – w organizacji, w koalicji, w porozumieniu. Skorzystajcie z obywatelskiego prawa, aby prawo nie było tworzone całkowicie ponad naszymi głowami.
My już zabraliśmy głos – nasza opinia o projekcie ustawy powstała w wyniku wspólnej pracy organizacji skupionych w partnerstwie
„Dobre prawo dla organizacji pozarządowych”. Działamy, by niwelować bariery prawne i tworzyć przyjazne otoczenie dla rozwoju aktywności społecznej, inicjatyw obywatelskich, organizacji pozarządowych. Mimo różnej specyfiki działalności, potrafiliśmy zgodzić się co do fundamentalnych spraw i wydać
wspólne stanowisko. Jeśli zgadzacie się z nami – napiszcie o tym gospodarzowi Narodowego Centrum, Pełnomocnikowi Rządu Adamowi Lipińskiemu na adres konsultacje.ncrso@kprm.gov.pl.
Zaś ja zobowiązuję się relacjonować dalszy ciąg i zrobić kolejny mini-poradnik o dalszych etapach procesu legislacyjnego. Nie musicie wierzyć na słowo – możecie sprawdzić.
Czekamy na Wasze opinie! Przesyłajcie je (maks. 4500 znaków) wraz ze zdjęciem na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Kinga Polubicka – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Wkrótce kończą się konsultacje publiczne. Proszę – nie czekajcie, weźcie w nich udział.