Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
25 i 26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie spotkało się ponad 60 osób zainteresowanych wytyczaniem kierunków polityki młodzieżowej. Rozmawiali na temat sytuacji młodzieży i wsparcia, jakie otrzymują młodzi. Co z tego wynikło?
Spotkanie organizowane przez Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego było pierwszym z cyklu czterech sesji. Wynikiem procesu będzie dokument zawierający kierunki polityki młodzieżowej, którego rekomendacje zostaną uwzględnione w Strategii Rozwoju Województwa oraz przekazane samorządom lokalnym.
Na sali obecni byli młodzi pochodzący z różnych miejsc z całego województwa, a także reprezentanci władz i organizacji pozarządowych. Celem warsztatów było zwiększenie wiedzy uczestników na temat sytuacji młodzieży w regionie i istniejącego systemu wsparcia. Wyniki diagnozy pomogą grupie roboczej do spraw polityki młodzieżowej w pracach nad wyborem obszarów priorytetowych, ustaleniem celów i propozycją rozwiązań. Na stronie www.atomywsieci.pl można zobaczyć jakie były obszary tematyczne analizy i ich zawartość.
Poza zebraniem opinii młodych główną obserwacją było niedostosowanie języka dokumentów regionalnych i krajowych do młodych. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się grupy, których nazwy były abstrakcyjne dla młodzieży takie jak uczestnictwo młodzieży czy zdrowie i życie społeczne. Największym te, które bezpośrednio dotyczą młodych i jednocześnie dotykają wielu problemów: rynek pracy i przedsiębiorczość, edukacja oraz informacja młodzieżowa. „Cenną dla nas obserwacją jest potrzeba konkretnych przekazów, których oczekuje młodzież. Najbardziej dało się to zaobserwować podczas ćwiczenia na skali, gdzie zadaniem uczestników było ustawienie się przy odpowiedniej temperaturze wyrażając tym samym swoją opinię na dane stwierdzenie. Ze względu na pojemność pytań i często pojawiały się prośby o doprecyzowanie” – mówi Anna Śledzińska, koordynatorka Sieci ATOMY. Na sali dało się słyszeć także wiele opinii podobnych do teji Marcina, uczestnika spotkania: „Wszystko o czym rozmawiamy, to zamknięte koło. Trzeba zobaczyć co jest pierwszym ziarenkiem i zacząć od znalezienia na to rozwiązania”.
Największym zaskoczeniem dla uczestników była specyfika spotkania, które miało charakter konsultacyjny. Organizatorzy nie proponowali prezentacji podsumowujących po poszczególnych panelach. Wszystkie wnioski i obserwacje zostaną zawarte w raporcie po spotkaniu, który zostanie opublikowany 10 sierpnia na stronie www.atomywsieci.pl.
Warsztaty miały interaktywny charakter – uczestnicy budowali kolby problemów, układali puzzle dobrych praktyk i generowali rozwiązania w trakcie burzy mózgów. Wszystkie metody zostaną opisane i umieszczone na stronie www.atomywsieci.pl 31 sierpnia.
Organizatorzy zapraszają tych, którzy nie byli w stanie uczestniczyć w I spotkaniu do zgłaszania się do prac w grupie roboczej. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 4-5 września 2012r. w Olsztynie.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.