Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Projekty innowacyjne w PO KL to wyjątkowa możliwość wprowadzenia nowych, dostosowanych do zmieniającego się świata rozwiązań. Samo hasło „innowacyjność” wzbudza pewną obawę przed nieznanym, a wystarczy krótka informacja: o co w nich tak naprawdę chodzi? Zagadnienie wyjaśnia doradca kluczowy Regionalnego Ośrodka EFS w Elblągu.
W projekcie innowacyjnym chodzi o stworzenie nowego rozwiązania/modelu/systemu, a następnie o jego przetestowanie i włączenie do obowiązujących norm. Po kolei:
Krok 1: PRZYGOTOWANIE
- identyfikujemy obszar (problem, grupa, sposoby działania/metody), które należy poprawić bądź w ogóle się nimi zająć, gdyż dotychczas obszary te nie były zagospodarowane
- wymyślamy sposób na poprawę sytuacji – model działania
- sporządzamy wniosek o dofinansowanie w PO KL – projekty innowacyjne – w odpowiedzi na właściwy konkurs i zgodnie z zadanym obszarem
Krok 2: REALIZACJA
ETAP I - pogłębiamy diagnozę, sprawdzamy, czy rzeczywiście nasz pomysł jest innowacyjny – raport z badań
- opracowujemy ze szczegółami nasz model: scenariusze, plany, opis rekrutacji, programy itp.
- etap 1 zamykamy strategią wdrażania projektu innowacyjnego, którą składamy do Instytucji Pośredniczącej (np. Urzędu Marszałkowskiego, WUP, ROPS, MPiPS itp.)
W ciągu około 2 miesięcy IP oraz Krajowa/Regionalna Sieć Tematyczna ocenia strategię. Ocena ta może zakończyć się przyjęciem strategii w całości, przyjęciem z uwagami bądź odrzuceniem. W tym czasie projekt jest „uśpiony”, finansowane są tylko koszty podstawowe (kadra zarządzająca, biuro projektu itp.).
ETAP II Testowanie - realizujemy krok po kroku zapisy w strategii, czyli nasz model: rekrutujemy grupę docelową, wdrażany nowe narzędzia, systemy itp.
- przez cały czas model jest ewaluowany (obowiązkowa ewaluacja zewnętrzna), by zidentyfikować co należy poprawić, co wzmocnić itp.
- na zakończenie podsumowujemy testowanie, dopracowujemy model na podstawie wniosków z ewaluacji i ponownie składamy do IP ostateczną wersję modelu; jest to produkt finalny
- po zaakceptowaniu przez IP i Krajową/Regionalną Sieć Tematyczną następuje włączenie do głównego nurtu polityki, czyli stosowanie naszego modelu przez inne podmioty.
Projekty innowacyjne trwają około 2-3 lat, cieszą się wciąż niewielkim zainteresowaniem, dlatego warto o nich pomyśleć.
Źródło: ROEFS Elbląg
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.