Dzieliły się swoją pasją z dziećmi, poświęcały swój czas dla innych. Małgosia, Emila i Ola działają w Programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki” od dwóch lat. Dziś mają wymarzoną pracę. Na ile pomógł im wolontariat? Poznajmy bliżej ich historię.
Małgosia prowadziła z dziećmi z Braniewa zajęcia pozalekcyjne na temat twórczego myślenia oraz zajęcia teatralne. Dziś pracuje w Braniewskim Centrum Kultury i prowadzi sekcję wspomagającą nieformalny rozwój młodzieży. Emila prowadziła zajęcia z decoupage'u i namówiła wiele swoich koleżanek do udziału w wolontariacie. Obecnie jest Koordynatorką Pracy Wolontariuszy zatrudnioną w ramach projektu jednego z elbląskich stowarzyszeń. Pasją Oli jest gra na bębnach i wszystko co związane z muzyką. Jej umiejętności zostały docenione – prowadzi teraz warsztaty gry na bębnach w Klubie Integracji Społecznej w Morągu.
W pierwszej kolejności należałoby zadać pytanie: czy wolontariat jest zupełnie bezinteresowny? Czy są jakieś inne pozamaterialne korzyści, które w późniejszym życiu przekładają się również na zarobki?
Małgosia: Na pewno jedną z takich korzyści, przydających się później w pracy, jest kontakt z drugim człowiekiem. Uczymy się rozmawiać z osobami w różnym wieku, mającymi rozmaite życiowe doświadczenia i widzimy, że na chwilę można zapomnieć o barierach, by wspólnie cieszyć się twórczą energią, jaka panuje podczas warsztatów. To też przekłada się na umiejętność komunikowania się z innymi, podnosi własną samoocenę, a doświadczenie w organizowaniu działań projektorowych pozwala też łatwiej organizować swoją pracę zawodową.
Czy uważasz, że udział w PROJEKTORZE ułatwił Ci znalezienie pracy?
Emila: Myślę, że jak najbardziej. Wolontariat studencki – z resztą nie tylko ten – uczy człowieka jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, umożliwia poznanie nowych ludzi, ale także możemy dać się poznać innym. Poprzez wolontariat człowiek również uczy się punktualności, dyscypliny i odpowiedzialności. Działalność społeczna pomaga również stać się osobą godną naśladowania i to chyba jest najpiękniejsze…
Co zachęciło Cię do działania?
Emila: Możliwość dzielenia się pasją z innymi ludźmi, którzy być może jej szukają.
Dziewczyny, pomimo ukończenia studiów, dalej działają w ramach wolontariatu, bo same przyznają, że sprawia im to dużo satysfakcji i mogą uczestniczyć w ciekawych szkoleniach.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa