Zrujnowane przejścia podziemne, sypiące się kamienice w Śródmieściu, problemy komunikacyjne oraz utrata szans na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – to tylko niektóre z kłopotów Łodzi.
Magda, polonistka i studentka pedagogiki, od ośmiu lat mieszka w Łodzi. Skarży się na „niewyremontowane kamienice, zaniedbane bramy, nierówne chodniki i śmieci”. Miasto ma jednak kłopot ze znalezieniem rozwiązania problemu popadających w ruinę domów, chociażby z powodu lokatorów niepłacących czynszów oraz skomplikowanej kwestii własności budynków. Magdzie żal również festiwali, „które miasto po kolei oddaje innym (np. Camerimage)… Skoro Łódź nie jest miastem do zwiedzania, niech chociaż będzie miastem, w którym coś się dzieje, miejscem kulturalnym.” Z tą kwestią wiążą się również starania Łodzi o tytuł ESK. Dlaczego miasto zostało odrzucone? Co z powstałego projektu zostanie wykorzystane, a co zaprzepaszczone?
Jak w wielu innych polskich miastach, mieszkańcy Łodzi jako problem wskazują również brak ścieżek rowerowych, niedostosowaną do ich potrzeb komunikację miejską oraz korki. W Łodzi lepiej również nie chorować – brakuje wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii i pacjentów trzeba leczyć w pobliskich miastach.
„1. Odżywianie dzieci w szkołach. 2. Bezpłatny transport zbiorowy dla emerytów.
- Zagospodarowanie przedmieścia. 4. Przebudowa transportu zbiorowego: drogi i szybka kolej miejska.”, „skuteczna pomoc, bezpieczeństwo i pewność jutra”, „1. Będę patrzyła na ręce Politykom i nie pozwolę na uprawianie prywaty.2.Będę walczyła o wszystkie możliwe narzędzia, które przysłużą się redukcji bezrobocia w Łodzi 3. Będę szukała narzędzi
i możliwości w walce o profilaktykę zdrowia. 4. Aktywnie wspomagać będę instytucje, organizacje, stowarzyszenia, których działalność związana jest z niesieniem pomocy w szczególności dzieciom w domach dziecka, pogotowiach dziecięcych etc. oraz kobietom w sytuacjach występujących w ich rodzinach uzależnień, przemocy fizycznej, jak i psychicznej 5. Będę dbała o to, by wszelkie projekty mające na celu promowanie naszego miasta były spójne i narzędzia, które będą dobierane – były dobierane fachowo, a nie przypadkowo”.
tekst ukazał się również w portalu WIRTUALNA POLSKA
Źródło: Stowarzyszenie 61