Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Dotychczasowe Forum Dialogu Społecznego od 2018 roku zmienia swoją formułę. Skąd pomysł na modyfikację? Co się zmieni? Jak będzie działać w nowym wydaniu? Kto będzie uczestniczył w jego pracach?
Obok Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz dzielnicowych i branżowych komisji dialogu społecznego, działa w Warszawie także Forum Dialogu Społecznego (FDS). FDS powstał w 2004 roku i stanowił wtedy reprezentację sektora pozarządowego w dialogu z Urzędem Miasta. Po powołaniu pierwszej Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która od 2011 przejęła dotychczasową rolę FDS, Forum zmieniło swój charakter. Stało się miejscem wymiany doświadczeń i poglądów organizacji działających w komisjach dialogu społecznego. Jednak w ostatnim czasie FDS nie spełniał już swoich zadań, dlatego W 2018 roku czekają go kolejne reformy i nowa nazwa – Forum Komisji Dialogu Społecznego. Przyjrzyjmy się nadchodzącym zmianom.
Reklama
Program Rozwoju Współpracy
Pierwsze zmiany dotyczące funkcjonowania Forum Dialogu Społecznego zostały zapisane w “Programie rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020”. Cel strategiczny, czyli „rozwinięta kultura współpracy pomiędzy Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi”, zakłada „zwiększenie efektywności struktury dialogu obywatelskiego”. Ma to zostać osiągnięte poprzez „wzmocnienie roli Forum Dialogu Obywatelskiego", m.in. przez zmianę formuły jego działań, w zakresie funkcji związanych z inicjowaniem wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy wszystkimi KDO, DKDO, WRDPP i Pełnomocnikiem. Jednocześnie ważnym celem jest “wypromowanie idei dialogu obywatelskiego i struktury, która funkcjonuje w Mieście”, dlatego planowane jest m.in. "prowadzenie akcji promujących i kampanii informacyjnych zachęcających do udziału w pracach ciał dialogu obywatelskiego" oraz "prowadzenie zróżnicowanych działań, których celem jest zwiększenie wiedzy na temat struktury dialogu obywatelskiego i zwiększenie liczby organizacji biorących udział w pracach tych ciał".
Wnioski po ewaluacji
By wprowadzić zmiany w sposobie funkcjonowania ciał dialogu (zarówno FDS, jak i komisji dialogu społecznego) Miasto we współpracy z Fundacją Pole Dialogu przeprowadziło proces ewaluacyjno-badawczy, który zwieńczony został opublikowaniem rekomendacji “Miasto w dialogu z 3 Sektorem”. To tam zdiagnozowano wyzwania, z jakimi mierzyło się Forum Dialogu Społecznego w dotychczasowej formule.
"Forum nie spełnia funkcji przestrzeni wymiany informacji. Aby Forum Ciał Dialogu realizowało swoje zadania, potrzebne jest wsparcie zewnętrznego podmiotu, który by organizował i animował jego prace. (…) Niska frekwencja na spotkaniach. (…) Zbyt częste spotkania Forum. (…) Wielu uczestników dzielnicowych i miejskich komisji dialogu społecznego nie wie o istnieniu FDS, nie są dla nich też jasne jego kompetencje".
Faktycznie, w ostatnim czasie comiesięczne spotkania Forum Dialogu Społecznego ograniczały się do udziału najwyżej kilkunastu osób, z których część to osoby zaangażowane w działania na rzecz dialogu społecznego w Warszawie, w tym członkowie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Tym, co wzbudziło największe kontrowersje była jednak zmiana charakteru FDS. Dotychczasowy program współpracy zakładał, że FDS samodzielnie ustala wewnętrzny tryb pracy. W 2018 roku częstotliwość posiedzeń i tryb ich zwoływanie zostają sprecyzowane – „odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku i są zwoływane przez Pełnomocnika”, a Miasto wspiera FDS nie tylko organizacyjnie (jak było do tej pory), ale też merytorycznie, „m.in.: w zakresie tworzenia programu pracy FKDS, merytorycznego przebiegu spotkań (…)”. Wsparcie ma być udzielane bezpośrednio przez urząd lub za pośrednictwem Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji (SCWO).
Jak będzie działać FKDS?
Jak w takim razie będzie działać FKDS? Nadal jego głównym celem będzie „wymiana informacji”, jednak spotkania będą odbywać się rzadziej. Optymalnym rozwiązaniem mogą być spotkania zwoływane co kwartał. Dzięki temu uda się zachować dynamikę pracy, ale nie będzie to zbyt mocno angażujące czasowo dla osób działających społecznie.
Do udziału w spotkaniach będą zapraszani przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich komisji, a tematy poruszane będą dotyczyć kwestii interesujących nie tylko dla osób najmocniej i najdłużej zaangażowanych w tematykę dialogu miasta z organizacjami. Włączenie Pełnomocnika w proces zwoływania i organizowania posiedzeń będzie natomiast sprzyjać zakładanemu w „Programie rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020” „zwiększeniu efektywności struktury dialogu obywatelskiego” poprzez wymianę „doświadczeń i informacji pomiędzy wszystkimi KDO (rozumiane jako Komisje Dialogu Obywatelskiego; chodzi o KDS-y – przyp A.CZ.), DKDO (rozumiane jako Dzielnicowe Komisje Dialogu Obywatelskiego; chodzi o DKDS-y – przyp A.CZ.), WRDPP i Pełnomocnikiem”. Zmiana formuły prowadzenia pozwoli też poprawić jakość sieciowania i powiększyć przestrzeń wymiany doświadczeń pomiędzy komisjami, co ma być głównym celem działania FKDS
Ważną kwestią są także działania promocyjne dotyczące funkcjonowania FKDS. Informacja o kolejnych posiedzeniach powinna trafiać do wszystkich komisji dialogu społecznego (oraz organizacji członkowskich), zawierając w miarę szczegółowy program kolejnych posiedzeń, co może być motywujące do udziału w spotkaniach. Dostępna wiedza o tym, jakie są cele poszczególnych spotkań pozwali stworzyć klarowny wizerunek FKDS i jego zadań, który będzie uzupełniał działania i komunikację w pozostałych ciała dialogu w Warszawie.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.