CieszFanów Festiwal to wydarzenie dla koneserów Rocka, festiwali muzycznych i ogólnego klimatu kempingowo-imprezowego. Ale pamiętajmy, że coś dla ucha, coś dla ducha! Dlatego już od 11 lat City NGO gości w Cieszanowie i niezmiennie raczy festiwalowiczów tematami kulturalnymi, społecznymi, artystycznymi, nierzadko trudnymi i kontrowersyjnymi.
City NGO – słów kilka
City NGO to inicjatywa realizowana od początku przez grupę zapaleńców, kochających muzykę i kulturę. Grupę, która wzięła za cel przekuć bunt, który w nas drzemie w konstruktywne działania. Obecnie ta sama grupa tworzy tę przestrzeń jako Fundacja Q, z pomocą Gminy Cieszanów, CKIS Cieszanów i ludzi dobrej woli. Jest to przestrzeń aktywności społecznej, do której zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe, inicjatywy oddolne, otwarte głowy do prezentacji swoich działań, idei, networkingu.
Zasada numer 1? Nie tolerujemy przemocy, i nienawiści w każdej postaci. To właśnie przestrzeń gdzie nasze społeczeństwo możemy zmieniać na lepsze. Działania realizowane w ramach City NGO są bezpłatne, co znaczy, że żeby wziąć w nich udział, nie trzeba mieć kupionego biletu na festiwal!
W poprzednich edycjach
W zeszłym roku obchodziliśmy Jubileuszową – X Edycję City NGO. I w tym 2023 roku zapraszamy Państwa do City, które już od 11 lat gości w Cieszanowie. Te trzy dni sierpnia, czyli 17-19.08. zapowiadają się bardzo prężnie. Planujemy powrót do aktywności, które gościły u nas jeszcze przed pandemią, a także zupełnie nowe.
City NGO na przestrzeni lat zmieniało się, zmieniało miejsca, koncepcje. W zeszłym roku, znów po kilkuletniej przerwie uruchomiliśmy Spichlerz i to właśnie wokół Spichlerza kręciła się X edycja City NGO. A tam uczestniczyć można było w warsztatach, projekcjach filmowych, wystawach fotograficznych, Strefie Chillout’u, strefie Coworkingowej i żarciostrefie; ekologicznej bibliotece i w akcji „Uwolnij książkę”, a czas umilał nam DJ Krzaku. Nie zabrakło też, tradycyjnych Koncertów Nocnych w Cerkwi, gdzie zagrali: Lucas Laufen, Postman i Kathia. Do dyspozycji najmłodszych festiwalowiczów była strefa Dziecięce Bajkowo, a dla tych starszych – Biały Namiot, gdzie odbywały się debaty, spotkania z zespołami i wiele innych wydarzeń!
Towarzyszyły nam też te trudne emocje, trudne dyskusje, które poruszamy w ramach cyklu Otwarte Głowy. Wraz z wydawnictwem Paśny Buriat w debacie „Rozmowy o Rosji i Ukrainie”, której tytuł zainspirowany został książką Piotra Brysacza oraz Jędrzeja Morawieckiego; poruszyliśmy temat, który 24 lutego 2022 roku rzucił się cieniem na życie wszystkich. W poprzednich latach prowadziliśmy debaty: „Gen Wolności”, „Białoruś-kiedy runą mury?” „Czy literatura wywołuje rewolucje?”.
W tym roku
Tegoroczne City będzie mieściło się naprzeciwko bramy głównej wejścia na festiwal, gdzie znajduje się przestrzeń otwarta, oraz przestrzeń eko-chilloutowa w leśnej scenerii. Oprócz tego tradycyjnie w Wiosce Kozackiej znajdować się będzie strefa Dziecięce Bajkowo, a w Cerkwi zaczarowane Koncerty Nocne. Planujemy przygotować coś dla małych i dla dużych, coś dla fanów muzyki, ale i dla fanów ruchu, przyrody i aktywności kreatywnych. Nie zabraknie undergroundowych koncertów, warsztatów, wystaw fotograficznych i projekcji filmowych.
W tym roku stoiska NGO podzielone będą na:
- Humanitarne
- Zdrowotne
- Edukacyjne
- Turystyczne
- Ekologiczne
Miejsce będzie nie tylko dla organizacji pozarządowych, planujemy także Żarciostrefę, z Foodtrackami i kraftowym piwem od browarów Tarnobrzeski, Grocki i Lasowiak, a także strefę Chilloutu z leżakami i hamakami. Uruchamiamy też Przestrzeń Ruchu – gdzie będą odbywać się zajęcia sportowe, taneczne i gdzie powrócą uwielbiane rajd rowerowy oraz spływ kajakowy. Przez cały czas festiwalu towarzyszyć będą nam cykle wydarzeń jak Literakcje – warsztaty literackie, akcja Uratuj Książkę oraz wydawnictwo Paśny Buriat; Otwarte Głowy i EkoAleja Gwiazd. Zostanie też uruchomiony Punkt Informacji Turystycznej.
Zagoszczą u nas projekty humanitarne i wolontarystyczne, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o ich funkcjonowaniu, zasięgnąć pomocy czy dowiedzieć się jak je wspomagać, zostać wolontariuszem. M.in. dowiecie się więcej o: Korpusie Solidarności – programie wolontariatu długoterminowego; Bezpiecznej Przestrzeni, czyli pomocy psychologicznej dla wolontariuszy, którzy znajdują się na pierwszej linii walki w związku z trudną sytuacją na naszej wschodniej granicy oraz migrantów z Ukrainy. Będzie z nami także organizacja A21, od której będziemy mogli dowiedzieć się więcej nt. Bezpiecznego zatrudnienia i problemu handlu ludźmi w Polsce i na świecie.
Dołącz do nas!
City NGO tworzą ludzie i bez ludzi, żadne szanujące się City, nie mogłoby istnieć. Dlatego też, już dziś zapraszamy organizacje pozarządowe, aktywistki/ów, osoby prowadzące warsztaty kreatywne do kontaktu z nami oraz chętnych wolontariuszy, bo bez Was, nasza przestrzeń nie mogłaby istnieć. Jest to wspaniała okazja do prezentacji i promocji swojej organizacji, i networkingu.
Organizacje pozarządowe serdecznie zapraszamy zarówno do zgłoszenia swoich działań, ale także wolontariuszy, którzy chcieliby dołączyć do Ekipy City. To może być dla nich doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń, poznania nowych przyjaciół i gratyfikacji ich dotychczasowych działań.
Przypominamy, że wejście do City NGO jest bezpłatne. To znaczy, że nawet bez biletu wstępu na festiwal, możecie brać udział w aktywnościach, które dla Was przygotowaliśmy.
Zainteresowanych prosimy o wypełnienie odpowiedniego formularza, lub napisania maila:
Formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy: https://forms.gle/EAa8PY2hrUVR2R1t7
e-mail: ngo.city.crf@gmail.com
Formularz zgłoszeniowy dla organizacji: https://forms.gle/iEZwbNXfjcJphJQL8
Źródło: Fundacja Q