Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Jak to jest nie widzieć lub nie słyszeć? Niepełnosprawni zachęcili radnych w Cieszynie do eksperymentu. Debata miała zwrócić uwagę polityków i urzędników na fakt, iż osoby niepełnosprawne mogą być aktywne na rynku pracy.
Mateusz Josiek wystąpił podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego (27.11.2013). Podopieczny Świetlicy Terapeutycznej OREW mówił o swoich planach na przyszłość – a ta wydaje się rysować w ciepłych barwach. „Mam 22 lata, i mam takie same prawa jak każdy człowiek. Ale co z tego, że według prawa jesteśmy równi, skoro w codziennym życiu napotykam wiele trudności. Nie przyszedłem tu mówić, jak mi jest źle. Wręcz przeciwnie, jestem szczęśliwym człowiekiem”. – mówił Mateusz do Radnych Powiatu i Członków Zarządu. „Wraz z innymi podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, i dzięki pomocy Stowarzyszenia postanowiliśmy zadbać o siebie, o swoją przyszłość. Utworzyliśmy spółdzielnię socjalną – nasze przyszłe miejsca pracy. Chcemy zająć się utrzymaniem terenów zielonych, ogrodów, odśnieżaniem, i opieką nad grobami. Co z tego, że mamy trudniej? Potrafimy tak wiele. Znacie już nas z pieczenia placków ziemniaczanych, czy robienia pysznych gofrów na Rynku. Teraz czas na to, żebyście poznali nas z innej strony, jako pracowników. Zrobiliśmy pierwszy krok. Teraz czas na kolejny. Potrafimy pracować, i Państwo wkrótce będą mogli się o tym przekonać. Wierzę, że nam się uda”. Po tych słowach Mateusz otrzymał gromkie brawa od Radnych Powiatu, Członków Zarządu i urzędników. Jak przyznaje, to wystąpienie było dla niego stresujące, bowiem pierwszy raz znalazł się w takiej sytuacji – wystąpienia przed publicznością. „Jeśli będzie taka potrzeba wypowiem się publicznie raz jeszcze – to nie takie straszne jak mogłoby się wydawać” – powiedział Mateusz, gdy stres i emocje już opadły. Mateusz Josiek jest jednym z założycieli powstającej Spółdzielni Socjalnej „Ekozofia Niepełnosprawnych”, w skład której wchodzi jeszcze czwórka podopiecznych Świetlicy.
Reklama
Należy nadmienić, iż podobne wystąpienia miały miejsce podczas obrad rad powiatów lub gmin w Katowicach, Pszczynie, Rybniku i Sosnowcu w ramach akcji związanej z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych, której koordynatorem jest Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego. Debaty miały zwrócić uwagę polityków i urzędników na fakt, iż osoby niepełnosprawne mogą być aktywne na rynku pracy. Tego typu spotkania są pierwszym etapem obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej, których zakończenie przewidziano 3 grudnia 2013 roku na cieszyńskim uniwersytecie.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.