W celu ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w turystyce Grupa Hotelowa Orbis – w obecności Fundacji Dzieci Niczyje oraz Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji – podpisała dziś Kodeks Postępowania (Code of Conduct). To przełomowy dokument dla całej branży turystycznej w Polsce.
Około 5 tys. polskich dzieci poniżej 15. roku życia rocznie staje się ofiarami wykorzystywania seksualnego (Art. 200 Kodeksu Karnego). Ponadto co roku Policja identyfikuje kilkadziesiąt do kilkuset przypadków małoletnich wykorzystywanych w prostytucji. Wiele przypadków wykorzystywania pozostaje niezidentyfikowanych, przez co dostępne dane statystyczne nie odzwierciedlają prawdziwej skali zjawiska. Hotele codziennie goszczą tysiące klientów, dlatego wdrożenie polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest szczególnie istotne.
– To właśnie Orbis był inicjatorem podpisania Kodeksu Postępowania, który jest ważnym krokiem w podnoszeniu świadomości społeczeństwa oraz branży turystycznej na temat przeciwdziałania temu problemowi – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. Kodeks Postępowania jest inicjatywą, która pokazuje, że biznes może aktywnie włączać się działania na rzecz ochrony praw człowieka. – Skuteczność walki z problemem zależy od współdziałania wielu podmiotów. Podpisanie tego dokumentu przez Grupę Orbis w obecności Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Dzieci Niczyje jest przykładem systemowej współpracy w przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Polsce – dodaje Sajkowska.
Kodeks Postępowania dotychczas podpisało ponad 1000 firm z 43 krajów na świecie.
- Ustanowienie wewnętrznej polityki mającej na celu przeciwdziałanie komercyjnemu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.
- Przeszkolenie personelu na temat ustanowionej przez firmę polityki. Szkolenia obejmują personel pracujący w kraju pochodzenia oraz w krajach, do których turyści wyjeżdżają w celach turystyki seksualnej.
- Wprowadzenie klauzuli w umowach z dostawcami, informującej o działaniach podejmowanych przeciwko turystyce seksualnej.
- Informowanie turystów za pomocą katalogów, broszur, ulotek, spotów czy strony internetowej o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci i społecznym zaangażowaniu biznesu w działania mające na celu przeciwdziałanie problemowi.
- Informowanie „kluczowych osób” w wymiarze lokalnym o prowadzonej przez firmę polityce oraz współpraca z: Policją, taksówkarzami, właścicielami barów czy restauracji etc.
- Doroczne raportowanie.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje