Chwila, by zajrzeć w głąb siebie! - choreoterapia w Koninie
Terapeuci i opiekunowie przyjechali do Konina, by pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Metody i techniki zapoznane w trakcie szkoleń są istotnym narzędziem codziennej pracy.
Katarzyna Nowacka-Jakubowska i Agnieszka Kaczmarczyk z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, a także Katarzyna Ziemer to niezwykłe trenerki, które przeprowadziły we wrześniu 2 warsztaty z choreoterapii dla łącznie 31 uczestników z całej Polski. Każdy warsztat to 3 dni intensywnej pracy zarówno nad własnym ciałem jak i umysłem. Realizacja szkoleń przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.
Terapeuci i opiekunowie przyjechali do Konina, by pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Metody i techniki zapoznane w trakcie szkoleń są istotnym narzędziem codziennej pracy.
Warsztaty z choreoterapii obfitowały w dużą dawkę praktycznej wiedzy. Ogrom kreatywnych ćwiczeń i tańców zaproponowanych przez prowadzące dają się bardzo łatwo modyfikować pod kątem różnych grup odbiorców. Tradycyjnie uczestnicy mogli też wziąć z warsztatów coś tylko dla siebie. Tym razem była to możliwość poznania swojego ciała i emocji w ruchu zarówno indywidualnym jak i w grupie. Nie spodziewałam się, że na warsztatach dokonam takiego odkrycia na temat nie tylko tego jak postrzegam swoje ciało, ale też osobowość. Mam nadzieję, że ta świadomość będzie się dalej we mnie rozwijać. - mówi jedna z uczestniczek warsztatów.
Układ ćwiczeń, form i zadań podczas warsztatów dał uczestnikom okazję, by z dnia na dzień otwierać się na nowo, poznawać powoli swoje ciało i emocje, niejednokrotnie również dać upust nieskrępowanej potrzebie bycia znów dzieckiem. Nam terapeutom, którzy na co dzień pracują metodami arteterapii przydałoby się cykliczne spotkania tego rodzaju, na których moglibyśmy złapać dystans, odpocząć i mieć chwilę na to, żeby zajrzeć w głąb siebie. - artykułuje uczestniczka.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu ARTETERAPIA DROGĄ DO TWÓRCZEJ INTEGRACJI II, współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu do tej pory w 2016 r. zostało przeszkolonych ponad 160 terapeutów, opiekunów i wolontariuszy pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnością z całej Polski. Więcej szczegółów na: http://podajdalej.org.pl/
Ewa Ziemer i Joanna Szymczak