Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie byli uczestnikami drugiej edycji Dnia Aktywnego Obywatela. Wydarzenie zorganizowane było 25 września 2013 roku na terenie ich szkoły w ramach projektu "Partycypacja społeczna w praktyce – wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski".
Uroczystego otwarcia dokonał Pan Andrzej Bieda – Dyrektor II LO w Chrzanowe. Pierwszym punktem programu była debata oksfordzka uczniów. Teza debaty brzmiała: Polacy są aktywnymi obywatelami. Jej zwolennikami byli: Mateusz Ostrowski, Olga Pakuła, Ewa Stec i Adam Śmietański, w skład drużyny oponentów wchodzili: Marcelina Bebak, Klaudia Kaszyca, Klaudia Skwarkowska i Karolina Uryga.
Głównymi argumentami drużyny propozycji było rosnące zaangażowanie Polaków w działalność istniejących organizacji pozarządowych oraz tworzenie nowych stowarzyszeń i fundacji. Natomiast strona przeciwna argumentowała, iż głównym dowodem na małą aktywność polskich obywateli jest niska frekwencja w wyborach zarówno parlamentarnych, prezydenckich, jak i samorządowych. Po wypowiedzi ostatnich mówców przystąpiono do głosowania. Stosunkiem głosów 50 do 19 wygrała drużyna broniąca postawionej tezy.
Po krótkiej przerwie uczniowie II LO mogli wysłuchać interesującej prezentacji pt. Społeczeństwo jakości – partycypacja społeczna w praktyce, którą wygłosił Pan Mateusz Mrozowski. Podczas wystąpienia zdefiniował on czym jest partycypacja społeczna i obywatelska oraz jakie są jej narzędzia, a także opowiedział trzy motywujące do działania historie o człowieczeństwie, współdziałaniu i złotej zasadzie.
W tej części spotkania czynny udział wziął również przedstawiciel lokalnych władz samorządowych, Pan Robert Maciaszek - Zastępca burmistrza miasta Chrzanowa ds. społecznych. Mówił on o początkach swojej działalności w organizacjach pozarządowych oraz o Stowarzyszeniu „Przyjaźni Miastu”, którego jest jednym z założycieli. Zachęcał on również nie tylko do angażowania się w działalność organizacji z III sektora, ale również do ich zakładania.
Następnie przyszedł czas na quiz wiedzy Świadomy obywatel. Pytania w quizie związane były z szeroko pojętymi prawami i obowiązkami polskich obywateli. Za udzielenie dobrych odpowiedzi uczniowie mogli wygrać materiały projektowe oraz pendrive’a lub koszulkę. Quiz wiedzy prowadził Pan Mateusz, który w tym dniu pełnił funkcje nie tylko prelegenta, ale i marszałka debaty oraz moderatora.
Najdłuższym punktem programu Dnia Aktywnego Obywatela były targi lokalnie działających organizacji pozarządowych. W czasie ich trwania zaprezentowały się następujące organizacje:
- Hufiec ZHP Chrzanów,
- Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Chrzanowie,
- Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie,
- Stowarzyszenie „Słodziaki”,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chrzanowie.
Podczas targów NGO poprzez prowadzenie stoiska promowane było również Centrum Aktywnego Obywatela działające w ramach naszego projektu.
Składamy serdeczne podziękowania dla Dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela na terenie szkoły oraz Paniom mgr Izabeli Ciołczyk, mgr Ewelinie Furmanik i mgr Agnieszce Rusek za współorganizację wydarzenia.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.