Już po raz piąty Śląski Bank Żywności zorganizował happening, którego celem było zwrócenie społecznej uwagi na problem ubóstwa i biedy. Tym razem, w Dniu Walki z Ubóstwem 17 października 2009 r. wolontariusze rozdawali chleb mieszkańcom Chorzowa.
W sobotnie przedpołudnie w centrum miasta młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Ukrainy częstowali wszystkich przechodniów chlebem ze smalcem i ogórkiem. Młodzież pojawiła się dzięki międzynarodowej współpracy Towarzystwa Ochrony Praw i Godności "Wyspa". W ten sposób organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na problemy związane z niedożywieniem znacznej części naszego społeczeństwa. Każdy mógł też otrzymać torbę wypełnioną pieczywem, aby móc podzielić się nim z innymi, bardziej potrzebującymi. - Obowiązek i potrzeba solidaryzmu społecznego w walce z tym wstydliwym problemem jest dla wszystkich wyzwaniem na miarę czasu i wielkości problemu - mówi prezes Śląskiego Banku Żywności, Jan Szczęśniewski, organizator imprezy. Mimo nie najlepszej pogody happening cieszył się dużym zainteresowaniem chorzowian. Niektórzy byli nieco skrępowani i nieufni wobec rozdających chleb. - Pierwszy raz w życiu dostaję coś za darmo na ulicy - mówi 72-letnia pani Jadwiga - ale akcja mi się podoba, a otrzymanym pieczywem podzielę się z sąsiadami.
Śląski Bank Żywności od blisko 10 lat podejmuje wyzwanie pomocy potrzebującym. Jest na terenie Górnego Śląska głównym realizatorem Unijnego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD. Tylko w okresie ostatnich 5 lat pozyskał ze źródeł krajowych i zagranicznych 108 tys. ton żywności. Co roku organizuje co najmniej 3 zbiórki jedzenia. Każdego roku ponad 50 tys. najuboższych mieszkańców regionu otrzymuje z zasobów Banku wymierną pomoc. W piątej edycji programu "Napełniamy Talerzyk" dokarmia około 6 tys. uczniów. Podczas akcji ratunkowej po zawaleniu hali w Chorzowie dostarczył dla ratowników napoje i energetyczne posiłki. Po skutkach trąby powietrznej pospieszył z pomocą i przekazał poszkodowanym mieszkańcom Rusinowic, Toszka i Niegowej prawie 50 ton żywności. Również i w tym roku, po skutkach powodzi przekazał 50 poszkodowanym rodzinom z okolic Porąbki ponad 3 tony pomocy żywnościowej. Wkrótce Śląski Bank Żywności rozpocznie przedświąteczną akcję zbiórki żywności w supermarketach.
Źródło: organizator