Chórtownia to portal społecznościowy dla chórzystów, którego celem jest integracja środowisk chóralnych w Polsce i za granicą.
Dzięki niemu chóry mają możliwość samodzielnej rejestracji, dodawania koncertów, aktualności, festiwali, nut. Powstały też działy „Dyskografia” i „Multimedia”.
Zamiarem portalu jest przedstawienie działalności chórów w różnych miastach, nie tylko Polskich. Obecnie dzięki portalowi poznają się chóry i ludzie: to tu zaglądają dyrektorzy festiwali, aby zasięgnąć szczegółowych informacji o swoich przyszłych uczestnikach, tu kompozytorzy udostępniają swoje utwory, także tu jest forum, na którym niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się wątek pt. "poszukuję nut".
Śpiew sam w sobie, jako czynność fizjologiczna, jest czynnością bardzo zdrową: obniża ciśnienie, redukuje stres i pogłębia oddech. A przy tym atmosfera w zespole, kontakty międzyludzkie, piękna muzyka, poczucie wspólnoty - to wszystko doskonale wpływa na samopoczucie. Zawodowo zajmuję się tworzeniem systemów informatycznych, między innymi dla służby zdrowia. Wśród moich klientów są też psychiatrzy i psycholodzy, którzy zgodnie twierdzą, że w ostatnich latach gwałtownie rośnie liczba pacjentów psychiatrycznych i przyznają, że jest to spowodowane nie tylko dużym stresem, ale i atomizacją społeczeństwa – wielu ludzi jest bardzo samotnych, co prowadzi do schorzeń psychicznych. Chór jest antidotum na takie sprawy ;)
Przeciętnemu człowiekowi chór kojarzy się zwykle z chórem kościelnym, czasem nie najwyższych lotów, a w ostateczności z Chórem Aleksandrowa, którego wprawdzie nie słyszał, ale słyszał, że taki jest. Wśród materiałów prasowych, radiowych, a szczególnie telewizyjnych jest bardzo mało publikacji na temat chórów i ich osiągnięć. Umieszczenie w prasie lokalnej notatki z zapowiedzią koncertu jest bardzo trudne, ponieważ nadsyłane materiały są często lekceważone przez wydawców prasy. Wina leży również po stronie samych chórów – często nie zadają sobie trudu, aby gdziekolwiek zapowiedzieć organizowane przez siebie wydarzenie. Efekt jest taki, że muzyka chóralna, wykonywana często na bardzo wysokim poziomie, nie ma odbiorców poza najbliższą rodziną i znajomymi chórzystów, ponieważ ludzie nie wiedzą, że gdzieś odbywa się jakiś koncert. Ale z drugiej strony, organizatorzy, którzy przykładają się do promocji, nie mogą narzekać na brak widowni, szczególnie, że na większość koncertów chóralnych jest wolny wstęp. Co prawda ostatnio dość dużo koncertów ogłaszanych jest przez chóry na portalu społecznościowym Facebook, ale niestety giną one w natłoku innych informacji - Facebook to po prostu strumień newsów, bez żadnej struktury.
Przez długi czas Chórtownia nie wychodziła poza internet. Zmieniło się to w tym roku – powstała fundacja o tej samej nazwie, która zaczęła prowadzić bardziej zdecydowane działania, mające na celu umocnienie środowiska chóralnego oraz przekształcenie Chórtowni w portal międzynarodowy. W sierpniu odbyły się pierwsze warsztaty w Bułgarii z udziałem uczestników z Polski, Mołdawii i Gruzji. W roku 2015 planowane są warsztaty wyjazdowe w Armenii, Gruzji i Mołdawii, mające na celu rozszerzenie zasięgu portalu.
Chórtownia od początku, czyli od ponad 12 lat jest finansowana wyłącznie ze środków prywatnych. Jednak aby mogła funkcjonować i dalej się rozwijać, konieczne jest jej finansowanie z zewnątrz. Napisaliśmy kilka wniosków o dofinansowanie, ale proces ich oceny jest dość długi. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie kampanii na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi, w ramach której chcemy zebrać środki niezbędne na rozbudowę oprogramowania pod kątem obsługi wielu wersji językowych, aby móc skutecznie pozyskiwać do współpracy chóry spoza Polski, a także aby przeprowadzić najpilniejsze prace konserwacyjne związane z aktualizacją oprogramowania systemowego. Już w tej chwili Chórtownia umożliwia poszukiwanie partnerów do wymian chóralnych, jednak do pełni szczęścia brakuje większej ilości chórów z zagranicy. Często zdarza się tak, że chór jedzie z Polski do powiedzmy, Bułgarii. To dość daleko, więc mając bazę kontaktową można znaleźć odpowiedni chór na trasie i zorganizować koncert "po drodze". Na razie chórów spoza Polski jest mało, ale pracujemy nad modernizacją portalu, aby była możliwa obsługa wielu języków (teraz są tylko szczątkowe tłumaczenia, ale nie idzie za tym żadna potrzebna funkcjonalność w tym zakresie), nawiązaliśmy także kontakty z Czechami, Węgrami, Mołdawią, Bułgarią, Gruzją i Armenią. Nasi przyjaciele w tych krajach doceniają rolę portalu i są chętni do zaproszenia swoich chórów. Ostatnio na przykład w portalu zarejestrowały się dwa chóry z Erewania.
Crowdfunding polega na tym, że projekt finansuje wiele osób bardzo małymi wpłatami, nawet od złotówki. Można też wybierać nagrody w zamian za wsparcie – w naszej kampanii nagrodami są płyty przekazane przez chóry, które w ten sposób również promują naszą akcję. Można także w ramach nagrody wybrać imienną dedykację muzyczną od wybranych chórów ;) PolakPotrafi działa na zasadzie „wszystko albo nic”, więc jeżeli zbierzemy mniej, niż deklarowaną kwotę 4000 zł, środki nie zostaną nam przekazane, lecz w całości zostaną zwrócone osobom wspierającym.
Źródło: tekst własny organizacji