Chcesz zostać e-wolontariuszem? Podpowiadamy, jak zacząć [patronat ngo.pl]
Regularnie korzystasz z Internetu, ale nudzi cię codzienne przeglądanie tablic w mediach społecznościowych i czytanie serwisów informacyjnych? Wykorzystaj czas spędzany w Sieci aktywnie i zostań e-wolontariuszem!
Kim jest e-wolontariusz?
To osoba, która wykorzystuje Internet aby wspierać projekty społeczne i na rozmaite sposoby pomagać innym. E-wolontariusze redagują Wikipedię, tworząc z niej największą ogólnodostępną encyklopedię na świecie, dzielą się doświadczeniem na forach pomocowych, tworzą darmowe kursy edukacyjne, pomagają w adopcji zwierząt, podpisują petycje, wspierają kampanie społeczne i mnóstwo innych inicjatyw, które mogą czynić świat lepszym miejscem. Wszystko to robią dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia, bo ich wielką motywacją jest chęć tworzenia, współdziałania i pomagania innym.
Kto może zostać e-wolontariuszem?
Każdy, kto ma chęci oraz dostęp do Internetu i podstawowe umiejętności korzystania z niego.
Jak zostać e-wolontariuszem?
Jeśli chcesz zacząć działać, znajdź w sobie e-wolontariusza! Zastanów się, czym się interesujesz? Jakie sprawy są dla ciebie ważne? Co chciałbyś/chciałabyś zmienić w swoim otoczeniu? Komu chciałbyś/chciałabyś pomóc?
2. Odkryj swoje mocne strony.
E-wolontariusz to osoba, która dzieli się nie tylko swoim czasem – przede wszystkim dzieli się wiedzą i umiejętnościami. Niekoniecznie tymi zdobytymi w szkole – często wynikają one z życiowego doświadczenia.
Zastanów się, jakimi umiejętnościami możesz się podzielić? Może masz „lekkie pióro” i piszesz świetne teksty? A może potrafisz montować filmiki? Albo jesteś mistrzem wyszukiwania informacji? Każdy z nas potrafi coś, co może okazać się bardzo cenne dla kogoś w potrzebie!
3. Znajdź projekt/ organizację, które chcesz wesprzeć.
E-wolontariusz nigdy nie działa sam – potrafi świetnie wykorzystywać komunikacyjną siłę Internetu i znajdować osoby, które mają taki sam zapał i chęć do działania.
4. Działaj!
E-wolontariusz to osoba odpowiedzialna, rzetelna i terminowa. Kiedy podejmie się wykonania jakiegoś zadania, daje z siebie 100%.
Źródło: E-wolontariat.pl