Chcesz starać się o miejskie dotacje? Sprawdź, jakie zmiany szykują się w procedurze konkursowej. Skonsultuj je!
Nowe zadania dla Pełnomocnika Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, zniesienie obowiązku dostarczania papierowego potwierdzenia złożonej oferty oraz doprecyzowane zapisy dotyczące wkładu własnego – to tylko część zmian, jakie Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy planuje wprowadzić do warszawskiej procedury konkursowej. Konsultacje trwają do 22 września 2020 r.
Centrum Komunikacji Społecznej na początku września ogłosiło konsultacje zmian w procedurze konkursowej, obowiązującej w Warszawie. Część zmian jest kosmetyczna lub techniczna, ale są i takie propozycje, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na ogłaszanie i rozstrzyganie konkursów w stolicy.
Modyfikacja wzoru karty oceny formalnej
Proponuje się wprowadzenie zapisów, zgodnie z którymi byłaby możliwość „modyfikacji wzoru karty oceny formalnej, poprzez dodanie dodatkowego kryterium, wynikającego z ogłoszenia konkursowego”. Modyfikacja karty oceny formalnej wymagałaby każdorazowo zgody Pełnomocnika. Zapis ten pojawił się m.in. po doświadczeniach CKS-u w konkursach z naborem ciągłym, gdy oferty nadal spływały, a Biuro już nie dysponowało środkami. Uwzględnienie dodatkowego kryterium oceny formalnej – jakiegokolwiek, nie tylko związanego z dostępnością środków, ale zawsze wynikającego z ogłoszenia konkursowego i zatwierdzonego przez Pełnomocnika – ma ułatwić tę ocenę.
Informacja o opinii komisji dialogu społecznego
Następna zmiana dotyczy uzasadnieniu do zarządzenia Prezydenta w sprawie ogłoszenia konkursu ofert. Biuro zamieszcza tam informację o przeprowadzeniu konsultacji projektu ogłoszenia o konkursie ofert z właściwym merytorycznie BKDS-em. Zgodnie z nowa propozycją miałoby także dołączać informację, czy BKDS zaopiniował pozytywnie czy negatywnie projekt ogłoszenia konkursowego. Zapis ten ma ułatwić CKS-owi egzekwowanie informacji o opinii wydawanej przez komisję dialogu społecznego.
Powołanie komisji konkursowej
Centrum Komunikacji Społecznej proponuje uzupełnienie zapisów dotyczących powoływania komisji konkursowych przy biurach. Zgodnie z propozycją: jeżeli strona pozarządowa wskazałaby mniejszą liczbę swoich przedstawicieli, komisja konkursowa mogłaby działać bez zachowania zasady równego uczestnictwa. W przypadku, gdy w skład komisji konkursowej wchodziliby tylko przedstawiciele Prezydenta, komisja konkursowa powinna się składać z minimum trzech osób.
Dla przypomnienia – obecnie procedura konkursowa przewiduje, że komisja konkursowa na zasadzie równego uczestnictwa składa się z co najmniej dwóch przedstawicieli Prezydenta oraz co najmniej dwóch przedstawicieli organizacji wskazanych przez właściwe komisje dialogu społecznego. Jeśli KDS-y w przeciągu 14 dni nie wskażą swoich przedstawicieli, komisja konkursowa działa bez ich przedstawicieli.
Nowe zadania dla Pełnomocnika
W procedurze proponuje się kilka zmian, które wzmacniają rolę Pełnomocnika Prezydenta ds. współpracy z organizacjami. Pierwsza, opisana wyżej, dotyczy zatwierdzania zmian we wzorze Karty Oceny Formalnej. Kolejne to wprowadzenie akceptacji merytorycznej Pełnomocnika dla projektu zarządzenia w sprawie powołania komisji konkursowej. Dopiero po akceptacji Pełnomocnika zarządzenie będzie mogło być przekazane do Prezydenta.
Podobnie miało by się dziać z projektami zarządzeń o unieważnieniu konkursów – również tutaj wymagana byłaby najpierw akceptacja Pełnomocnika, a dopiero przez niego projekt przekazywany byłby do Prezydenta.
Bez papierowego poświadczania złożenia oferty
Centrum Komunikacji Społecznej – pod wpływem „covidowych” doświadczeń – zaproponowało ważną dla organizacji zmianę: rezygnację z obowiązku papierowego poświadczania ofert złożonych przez generator witkac. Wystarczyłoby złożyć ofertę przez generator, aby spełniała jedno z formalnych kryteriów oceny. Organizacja, która otrzymałaby dotację, dopiero na etapie podpisywania umowy, składałaby oświadczenie o przyjęciu lub nieprzyjęciu dotacji. Oświadczenie takie składałyby osoby uprawnione do reprezentowania organizacji zgodnie z KRS-em. Możliwe byłoby przesłanie oświadczenia w formie skanu lub w formie dokumentowej.
Doprecyzowanie zasad pracy komisji konkursowych
Proponuje się wprowadzenie zapisu nie budzącego wątpliwości, że komisja konkursowa może pracować on-line.
Następna zmiana dotyczy obecności na posiedzeniu komisji konkursowej przedstawicieli komisji dialogu społecznego. Do tej pory komisja konkursowa mogła działać bez przedstawiciela KDS w dwóch przypadkach: jeśli KDS nie wskazał swoich przedstawicieli do komisji lub gdy wskazany przedstawiciel KDS-u nie stawił się na posiedzeniu. Obecnie proponuje się rezygnację z tej drugiej możliwości, czyli – jeśli KDS wyznaczył przedstawiciela lub przedstawicielkę do komisji konkursowej i nie zostali oni wyłączeni z komisji z powodu niemożności złożenia oświadczenia o bezstronności, wówczas komisja nie może pracować bez tych przedstawicieli.
Kolejne propozycje zmian w procedurze doprecyzowują sposób liczenia punktacji w przypadku zastosowania Indywidualnej Karty Oceny Oferty. W przypadku, gdy członek komisji konkursowej ocenił wszystkie oferty w generatorze, ale był nieobecny na posiedzeniu komisji konkursowej z przyczyn innych niż w związku z brakiem możliwości złożenia oświadczenia o swojej bezstronności – jego oceny wliczają się do średniej punktowej. Jeżeli członek komisji konkursowej nie ocenił ofert w generatorze, a stawił się na posiedzeniu komisji konkursowej, ma prawo głosu, ale średnia punktowa wyliczana jest tylko z ocen osób, które oceniły indywidualnie w generatorze we wskazanym terminie. Jeżeli członek komisji konkursowej ocenił tylko część ofert we wskazanym terminie i jest obecny na komisji konkursowej, ma prawo głosu, ale jego oceny nie są brane pod uwagę do średniej punktowej.
Dokonywanie przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków
W projekcie zmian procedury znalazły się także zapisy, które doprecyzowują możliwości dokonywania przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków bez konieczności aneksowania umowy. Zgodnie z nową propozycją organizacje nadal mogłyby zwiększać wydatki o 25%, ale w części dotyczącej przyznanej dotacji.
Zaproponowano także zmianę brzmienia zapisów we wzorze umowy. W projekcie procentowy udział środków z wkładu własnego finansowego odnosi się do wartości kosztów realizacji zadania, a nie do otrzymanej i wydatkowanej kwoty dotacji (jak jest zapisane w obecnie obowiązującej procedurze). Wysokość wkładu własnego finansowego oraz wartość wkładu własnego niefinansowego mogą się zmieniać, o ile nie zmniejszy się wartość tych środków w stosunku do wartości kosztów realizacji zadania. Zwiększenie tych kwot nie wymaga zawarcia aneksu do umowy w formie pisemnej.
Są to zmiany, które precyzują możliwości „manewrowania” wkładem własnym. Odniesienie do wartości kosztów jest czytelniejsze i daje jasny obraz: ile % wkładu finansowego zadeklarowała organizacja i jakie są zasady zmiany. Nadal ważne jest zastrzeżenie, że jeśli organizacja zadeklarowała wkład własny, to nie może go całkowicie zlikwidować poprzez zwiększenie wkładu niefinansowego.
Konsultacje trwają do 22 września
Treść projektu zarządzenia oraz formularz do zgłaszania uwag znajdują się na:
http://ngo.um.warszawa.pl/aktualnosci/zmiana-procedury-konkursowej-konsultacje
oraz
http://konsultacje.um.warszawa.pl/dla_ngo_konsultacje_procedury_konkursowej
Na stronie http://ngo.um.warszawa.pl/aktualnosci/zmiana-procedury-konkursowej-konsultacje zamieszczone zostały wszystkie dokumenty w trybie śledzenia zmian, co pozwoli porównać aktualnie obowiązującą procedurę konkursową z nową propozycją.
Wypełniony formularz należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 22 września 2020 r. na:
- adres poczty elektronicznej: ngo@um.warszawa.pl lub
- adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa, lub
- faks 22 443 34 02.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23