– Może pomóc? – zapytał pan stojący w drzwiach. – Nie, dziękuję, poradzę sobie. Ktoś to dobrze wymyślił – odpowiedziałam, wprowadzając wózek do budynku Mokotowskiego Centrum Integracji Mieszkańców (MCIM).
Jeszcze trzy lata temu stała tu odrapana, od lat nieczynna kotłownia. Dzisiaj to miejsce widać z daleka – wyróżnia się cytrynową barwą ścian. W środku kilka pomieszczeń – każde z innym przeznaczeniem – na spotkania dla seniorów, na wykłady, na seminaria, na potańcówki i wspólne śpiewanie. Grafik wydarzeń jest ściśle, na pół roku z góry, zaplanowany. Wszystkie pokoje są wykorzystane. Dzieci mijają się z młodzieżą, a ci z dorosłymi. Wystarczy rozsunąć stoły i rozłożyć maty, żeby niemowlęta nie poobijały sobie głów, a później zestawić krzesła i rozwinąć ekran, na którym zobaczymy na przykład różne oblicza Orientu. W samym centrum pracuje zaledwie kilka osób. Trzy pilnują grafiku, a jedna to pan ochroniarz, który w razie potrzeby pomoże wejść i pokieruje w odpowiednie miejsce.
Z pomysłem
Centrum ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi – m.in. z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Fundacją Centrum Promocji Kobiet, Fundacją Rozwoju Rodziny RoRo, Fundacją na rzecz życia bez depresji i uzależnień Vitriol, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Integracja”, Stowarzyszeniem Geografów i Przyjaciół Geografii, Autorskim Teatrem Poetyckim. Organizacje realizują swoje działania, a Centrum zapewnia niezbędną infrastrukturę – miejsce, sprzęt. Zgłosić się można zawsze, z każdym w zasadzie pomysłem, ale pod warunkiem, że jest się organizacją pozarządową. Dwa razy w roku ustalany jest plan działań na kolejny semestr. Wtedy podejmowane są decyzje o tym, co i kiedy będzie się działo przy Woronicza 44a. Mateusz Stępień, pracownik MCIM, podkreśla, że Centrum nie wskazuje, które tematy i sfery działania są ważniejsze. Istotne jest, by służyły one mieszkańcom dzielnicy. Chociaż mile widziane są osoby z całej Warszawy. Szczególnie zajęcia dla dzieci i rodziców: o tym, jak się sensownie i radośnie bawić z dzieckiem, jak radzić sobie ze stresem, jak i co komunikuje dziecko, które nie mówi, organizowane przez Fundację RoRo cieszą się dużą popularnością. Interesujące są wykłady i warsztaty proponowane przez Fundację Vitrol. Co kilka dni można skorzystać z porady psychologów.
Kiedy wchodziłam do budynku, pchając przed sobą wózek z małym dzieckiem, nie miałam problemu, by manewrować na podjeździe, lekkim pchnięciem otworzyć drzwi i przez nie przejechać. W środku jest miejsce na zostawienie tego wózka. Z zajęć nie trzeba gnać do domu, bo jedzenie można podgrzać w niewielkiej kuchni. Jeśli łatwo i przyjaźnie jest pod tym względem, to podobnie jest i pod innymi, mniej uciążliwymi. Nie mają tylko przewijaka. Ale to kwestia czasu.
Co od razu zwraca uwagę, kiedy czyta się kalendarz wydarzeń MCIK? Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, w dużej ich części można brać udział bez uprzedniego zgłoszenia. Jeśli zaś takie jest potrzebne, bardzo wyraźnie wskazany jest numer telefonu, pod który należy zadzwonić. A to istotne, bo kontaktować należy się nie z MCIK, ale z organizacją, która przygotowuje daną imprezę.
Wszystko dla ludzi
Przed laptopami siedzi dwóch mężczyzn i emocjonująco dyskutuje, każdy ma swój sprzęt, ale wspólnie zastanawiają się nad użyciem poczty gmail. W MCIM działa sala komputerowa z kilkunastoma komputerami do dyspozycji każdego. Można korzystać z internetu, drukarki, skanera samodzielnie, ale jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy – pomaga informatyk. Jest tam przez cały czas i zna się również na obsłudze urządzeń dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych – czytników, drukarki brajlowskiej. Kiedy już zaspokoi się wszelkie potrzeby informatyczne, można wychodząc z sali wcisnąć guzik przy windzie i zjechać do piwnic. W ten sposób trafi się do siłowni, w której, również bezpłatnie, można pracować nad formą fizyczną. Pod czujnym okiem kulturysty Krzysztofa Gajewskiego, który doradzi, jak to zrobić bezpiecznie, można korzystać ze sztang, bieżni i rowerów treningowych.
Kiedy jest cieplej przed budynkiem centrum rozkładane są stoliki i parasolki. Wokół nich gromadzą się mieszkańcy i urządzają wspólne grillowanie potraw.
Aby mieć pełen obraz działań MCIM należy odwiedzić jego fanpage na Facebooku. Tam można zobaczyć zdjęcia i relacje z wydarzeń, które już się odbyły i zaproszenia na kolejne.
Partnerstwo dla Mokotowa
Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców działa przy Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Mokotów. Jest też narzędziem realizacji działań w ramach porozumienia zawartego na rzecz wspierania długofalowego rozwoju dzielnicy, Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Wierzbno”. Inicjatywa ta ma na celu zacieśnienie kontaktu między instytucjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, sektorem prywatnym oraz mieszkańcami dzielnicy. Równolegle podobne działania realizowane są w ramach mikropartnerstw „Moje Sielce” i „Mój Służew”. Na terenie dzielnicy Mokotów, na podobnych zasadach, działa Centrum „Bartłomieja”.
Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców jest jednym z kilku centrów społecznej aktywności działających na terenie Warszawy. Stworzone one zostały dla mieszkańców, a ich celem jest rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Oferują mieszkańcom bezpłatną przestrzeń pozwalającą na realizację różnorodnych inicjatyw. Na łamach warszawa.ngo.pl opisujemy, jak działają i co się w nich dzieje.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl