Centrum dla Ukraińców w dalszym ciągu będzie działać
Wolontariusze i urzędnicy nadal będą pomagać Ukraińcom przebywającym w Warszawie.
- W związku z wydarzeniami na Ukrainie wojewoda mazowiecki i prezydent Warszawy podjęli decyzję, że centrum informacji dla Ukraińców przy Nowym Świecie 63 w dalszym ciągu będzie działać - poinformowała Jagoda Miszewska, koordynatorka centrum.
Gdy 21 lutego otwierano centrum, władze Mazowsza i Warszawy spodziewały się, że będę się tam zgłaszać poszkodowani z Majdanu. Mieli w nim uzyskiwać poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych, wsparcie psychologa.
W piątek urząd wojewódzki i ratusz poinformowały, że centrum będzie nieczynne. Decyzję podjęto, gdy okazało się, że większość zgłaszających się tu Ukraińców od dawna przebywa w Polsce, a gros spraw, z którymi przychodzili, dotyczyła spraw wizowych i pobytowych, które i tak można załatwić w wydziale ds. cudzoziemców przy ul. Długiej 5.
W piątek jednak na należącym do Ukrainy Krymie pojawiły się wojska rosyjskie, stąd zmiana decyzji.
- Centrum będzie działać, ale na miejscu nie będzie już pracować trzech, czterech urzędników, tylko jeden. Będzie też dyżurował przedstawiciel organizacji pozarządowej - mówi Miszewska.
Miszewska przypomniała jednak, że w sprawach wizowych i dotyczących kart stałego pobytu działa wydział przy ul. Długiej 5. Tam można też zasięgnąć informacji w innych ważnych dla cudzoziemców sprawach.
Zostały uruchomione numery telefonów czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-18, pod którymi można uzyskać informacje dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców (tel. 694 442 668), procedury nadawania statusu uchodźcy (tel. 22 601 42 57), świadczeń pomocy socjalnej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy (tel. 723 982 606).
Pikiety, zbiórki i "Gra dla Ukrainy"
4, 5, 6 i 7 marca, godz. 18 - komitet społeczny Euromajdan Warszawa organizuje pikiety pod ambasadami USA i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy mają się domagać, by oba te państwa wywiązały się z gwarancji bezpieczeństwa udzielonych Ukrainie w 1994 r.
8 marca, godz. 13 - pikieta pod ambasadą Ukrainy. Uczestnicy mają się domagać odejścia ambasadora Markijana Malskiego, którego społeczność ukraińska oskarża o sprzyjanie Wiktorowi Janukowyczowi.
9 marca, godz. 14 - fundacja Otwarty Dialog zorganizuje na pl. Teatralnym wydarzenie "Graj dla Ukrainy!". Wolontariusze będą zbierać do puszek datki na pomoc potrzebującym na Euromajdanie.
Datki dla rannych z Euromajdanu przebywających w Polsce oraz rodzin poszkodowanych zbierane są też w cerkwi przy ul. Miodowej 16.
Źródło: warszawa.gazeta.pl